From zero to hero: як швидко ідентифікувати та залучити молодь до створення власних локальних ініціатив

From zero to hero: як швидко ідентифікувати та залучити молодь до створення власних локальних ініціатив
Приклад гейміфікованої програми Summer Youth Acceleration Programme для залучення молоді до локальних ініціатив: з нуля до реалізації — за один місяць.

Молодь розглядають як одну з провідних рушіїв позитивних змін в українському суспільстві, однак результати соціологічних опитувань про участь молоді у політичному житті своїх громад свідчать про порівняно невисокі показники залучення молодих людей до громадського життя та поширену у суспільстві думку про «пасивну» молодь.

Типові підходи до взаємодії з молоддю (уроки, лекції, тренінги, форуми, панельні дискусії) або сприймаються як ексклюзивні, незрозумілі, «не для всіх», або не дають поштовху та інструментарію аби втілювати зміни в реальному житті.

Як результат, зацікавленість цільової групи та ефект від такого підходу є відносно низькими: тренінги та навчання проводять, однак через брак зв’язку з життям — реальних змін у громаді не відбувається, а ідеї так і не переходять до фази реалізації.

З іншого боку, навіть ті молоді люди, які зацікавлені в активному долученні до життя своєї громади, через брак досвіду та переважної закритості/зосередженості тільки на своїй “тусовці”, або не знають з чого почати процес покращення життя своєї громади, або посувають нерелевантні ідеї, які, в результаті, не дають бажаного результату.

  • Summer Youth Acceleration Programme (SYAP) — це програма, покликана змінити цю ситуацію завдяки використанню ігрофікації та елементів змагальності, як перевіреного формату залучення та включення учасників у процес.

Програма складається 2-ох частин — практичного навчання по використанню ігрових інструментів “Світ Громад” та дослідницького командного челенджу, тривалістю 1 місяць. З 22 червня по 1 серпня 2021 року у програмі взяли участь 14 команд з Донецької області (Костянтинівка, Маріуполь, Мангуш, Вугледар, Часів Яр, Званівка, Миколаївка, Покровськ, Хлібодарівська громада (с. Вільне)), Луганської області (Біловодська громада, Кремінна), Запорізької області (Чернігівська громада). Всього у програмі взяли участь 84 учасники, віком від 13 до 41 року.

Мета програми: за короткий період (1,5 місяці) інтенсивної взаємодії з учасниками програми

  • ідентифікувати місцеві молодіжні команди, здатні до продуктивної взаємодії,
  • виявити та посилити соціальний капітал молоді у громаді (стимулювати їхню взаємодію з місцевими підприємцями, працівниками ОМС, закладів культури та освіти),
  • підготувати молодь до впровадження власних ініціатив у своєму місті/селі та створення місцевого молодіжного кластеру

Під час програми учасники досліджували проблематики своєї громади, проводили опитувань громадської думки, тестували свої ідеї місцевого розвитку, вчилися взаємодіяти з представниками органів місцевого самоврядування, бібліотекарями, підприємцями, адміністрацією шкіл.

Нині, після закінчення програми, учасники декларують про свою готовність та бажання і надалі використовувати отримані ігрові тренінгові інструменти та знання у своїй подальшій роботі у громаді. Тобто, акселераційна програма уже дає свої результати, а робота учасників у громадах лише розпочинається.

Зображення

Вугледар. За грою “Світ громад”

Три ключових результати проекту

Зображення

Біловодська громада. За грою “Світ громад”

1. Перевірено ефективність використання ігрофікованої акселераційної програми для активізації молоді

Однією із цілей проєкту було пілотування та тестування формату Summer Youth Acceleration Programme як інноваційного ігрифікованого підходу до взаємодії та залучення молоді.

На даний момент тестування формату дало такі результати:

● залучено до програми 87 учасників з 3 областей східної України у складі 14 команд-учасниць;

● формат показав високий рівень залученості та включення учасників у активності програми (86% учасників пройшли програму на 80 % і більше);

● впродовж проєкту частина учасників завдяки взаємодії з представниками ОМС, підприємцями, працівниками культури та освіти говорить про розширення свого соціального капіталу у громаді, налагодження стійкого зв'язку та готовності для майбутньої взаємодії;

ВІДГУКИ УЧАСНИКІВ:

«На мою думку наша команда змогла [впродовж виконання завдання №4 програми SYAP] скооперуватися з бібліотекою, не дивлячись на те, що я не дуже полюбляю бібліотеку, скучне місце, але вона дійсно може бути корисною. Там працюють такі приємні люди, які завжди раді будь-яким веселощам, іграм, розвагам і навчанню, коли я проводив гру, в їх очах бачив задоволення, що це вони створюють свою громаду. Ми корисні одне одному, їм гості та додаткові відвідувачі, а нам місце для проведення гри та різних видів активностей»

Міхайлов Іван

студент, 16 років, м. Кремінна,

учасник Summer Youth Acceleration Programme

● залучення до спільної командної роботи представників різних поколінь та молодіжних організацій (шкільна, студентська молодь разом з більш досвідченими представниками місцевого самоврядування, вчителями, викладачами);

ВІДГУКИ УЧАСНИКІВ:

«Після ігор з активістами ми обговорили, як ми можемо співпрацювати і які проекти втілювати. В нас пришла ідея провести творчій проект з оформленням молодіжного центру, коли збирається небайдужа молодь і добровільно оформлює центр, щоб він мав такий вид, який буде подобатись саме їм. Це може бути будь який спосіб оформлення, але найпопулярніший спосіб-це розмальовування. Та також, ми обговорили з ними ідею проведення перегляду кіно під відкритим небом. Зараз це дуже актуально та дуже подобається молоді. Ми прийшли к думці, що дуже класно, коли у гарну погоду ви можете зібратися разом зі своїми друзями не в кіно, та не у когось дома, а на вулиці та подивитись цікаві фільми. Також із плюсів, що таким чином можно знайти нові знайомства. Та ще, є класна ідея, проводити «вечора свого кіно», де можно показувати чиїйсь особисті роботи»

Ксенія Степаненко

16 років, Маріуполь

учасниця Summer Youth Acceleration Programme

● 80 учасників стали сертифікованими майстрами гри “Світ громад: Молодіжна Рада”, отримавши необхідні навички та інструменти для організації інтерактивних подій на місцях у малих групах, та провели понад 40 інтеграційних заходів у ігровому форматі у своїх громадах.

ВІДГУКИ УЧАСНИКІВ:

«Пройшло декілька років відтоді, як я пограла у Світ громад і з того моменту чекала коли ж це повториться).

Але ігор у нашому місті більше не проводили, а ціна на гру така, що я розуміла, що наша бюджетна установа нам її точно не придбає. І о щастя!!!

Ми потрапили на круту програми, де отримали гру, навчання грі та супровід менторів. Тому, можливо через це мої враження не зовсім об’єктивні, але, які є)

Навчальний курс побудовано логічно, завдання м'яко знайомлять з грою не обтяжуючи зайвою інформацією. Лише найважливіше, лише необхідне. Дуже корисними є додатки до завдань.

Роздрукувала собі всі у папочку, щоб були завжди під рукою. Не одразу приймають запит на отримання доступу до додатків. Деякі прийняли одразу, а деяких чекала по декілька днів. Можливо є сенс зробити ці документи відкритими? І вам менше роботи і тим, хто навчається, швидший доступ.

Дякую за навчальний курс і можливість стати майстром гри! Тепер у нашому місті гра буде проводитись дуже часто)

Чекаю початку навчального року, щоб піти з нею по школам та університетам.»

Лариса Табала

28 років, Маріуполь

учасниця Summer Youth Acceleration Programme

● Експеримент з відбором до участі неоднорідних команд, учасниками яких є різного віку, життєвого досвіду та роду діяльності (представники молодіжних організацій/рад; школярі, представники ОМС, особи з інвалідністю, батьки в декретній відпустці), хоча значно ускладнив для потенційних учасників умови подачі на програму, однак став поштовхом для швидшого знайомства та згуртування довкола активностей проєкту дуже різнорідних та, іноді, раніше незнайомих мешканців громади.

Зображення

Хлібодарівська громада. Ігрофікаційний тренінг

2. Закладено основу для формування мінімум 11 молодіжних кластерів

Закладено основу для формування мінімум 11 молодіжних кластерів у найбільш активних громадах-учасницях проєкту. Про молодіжні кластери, як новостворені в результаті проєкту формування говорити ще рано, адже акселераційна програма, спрямована на цю діяльність триває.

Однак, активна включеність учасників команд в інтенсивні активності проєкту, незважаючи на час літніх відпусток, ведення іншої професійної та додаткової діяльності учасниками проєкту, свідчить про готовність співпрацювати і надалі, в тому числі і над створенням міжорганізаційно-міжвідомчих кластерів, взаємодія в якому стала б основою формування молодіжної політики в громаді.

Зображення

Маріуполь, молодь вивчає “Світ громад”

3. Підготовлено проекти спрямовані на посилення соціальної згуртованості та безпеки громади

Учасники програми, разом з мешканцями громад, провели значну роботу з дослідження своєї громади, тестування та промоцію проектних ідей, експрес-тренінг з підготовки проєктних заявок, в результаті чого підготували 13 попередніх версій проєктних заявок, спрямованих на посилення соціальної згуртованості та безпеки громади.

Тематика проєктних заявок:

1. Званівка, «Лемко Стайл» — ЛЕМКО Style простір — облаштування сцени та освітлення, благоустрій Банячка

2. Хлібодарівка, «Вільні» — проблему з занедбаним стадіоном

3. Чернігівка, «Дика качка» — Street Hub (вуличний хаб) в Чернігівці

4. Часів Яр, «На часі» — Облаштування громадського простору “Спільний час” (на базі Будинку культури) для сприяння соціальній згуртованості у громаді.

5. Біловодськ, «Світанок» — Комфортна громада: встановлення велопарковок біля закладів культури

6. Костянтинівка, «Покоління next» — Сонячне дерево в м. Костянтинівка

7. Мангуш, «Всюди свої» — Молодіжний центр «UA Молодь в смт. Мангуш

8. Вугледар, «PRO-молодь» — “Розвиток волонтерства” у м. Вугледар

9. Миколаївка, «Лідери змін» — Альтанка Для ДРУЗІВ „FRIENDLY PLACE“

10. Костянтинівка, «Альбатроси» — DreaMLaB, арт-простір на Відкритому повітрі

11. Маріуполь, «M&M Молодь і місто» — Простір патріотичного виховання

12. Кремінна, «Чарівний пендель» — Міцні баки для сміття

13. Маріуполь, «Потім придумаємо» — «Студія 1996» — Відкритий простір для відпочинку та спільної творчості на факультеті іноземних мов МДУ

Зміни та більше відгуків про програму

Чи реально через місяць після отримання тренінгових комплектів “Світ громад: Молодіжна Рада” та проходження спеціального навчання по проведенню заходів в ігровому форматі відчути та побачити зміни у громадах, де реалізовувався проект?

Зображення

Костянтинівка. Ігрофікаційний тренінг з жителями громади

Учасники відмічають, що отримали нову перспективу бачень найбільш частотних і «буденних» викликів громади, що більшість громадян їх сприймають як звичний, “нормальний” стан, та заявили про свою готовність це змінювати. Особливо яскраво ця зміна проявилася під час частини челенджу, яка ставила перед учасниками завдання “дослідити шкільні вбиральні своєї громади на наявність кабінок, мила, туалетного паперу, а також з’ясувати процедуру закупівлі засобів гігієни”, аби зрозуміти реальну причину їх браку.

ВІДГУКИ УЧАСНИКІВ

«Мені, як мамі майбутньої першокласниці, дуже відгукнулося це завдання. Для мене ці питання не є незручними і я планую підіймати їх на батьківських зборах. У школі в туалеті слизько, перегородок немає, замки старі, туалетний папір по класам і куплений за батьківські кошти, як і мило. Тобто моя дитина, коли захоче в туалет, має при всіх брати папір в класі. Ось це незручно!

Адміністрація відповідає, що так завжди було і ніхто не скаржився та говорить про недостатнє фінансування. Поспілкувавшись зі школярами, ми дізнались, що в школі практикують закриття на деякий період туалетів в приміщенні, як покарання для дітей за те, що смітять там. І діти вимушені ходити в туалет на вулиці, що взагалі недопустимо!

Вважаю, що ця проблема виникла через небажання людей підіймати незручні теми та через неправильну постановку пріоритетів. Бо на створення клумби гроші є, а на покращення умов в туалеті немає. Ще у людей різні поняття нормальності. Бо хтось і вдома зараз має туалет на вулиці, а хтось створив собі належні умови».

Фоменко Світлана,

30 років, с. Вільне

учасниця Summer Youth Acceleration Programme

Зображення

Миколаївка. Гра з командою.

● Програма Summer Youth Acceleration Programme стала майданчиком, де за допомогою чітких структурованих завдань, менторів та організаторів, учасники змогли спробувати зробити те, про що раніше тільки думали, на практиці. Вони змогли випробувати свої ідеї у реальному світі та отримати досвід, який можна застосовувати та реплікувати у своїй майбутній діяльності як молодого професіонала чи активного громадянина.

ВІДГУКИ УЧАСНИКІВ:

«Боже, це реально круто! Ви просто не здогадуєтесь як часто я думала над тим: «а як же правильно оформити свій проект документально? З чого варто почати? Та ін.» А завдяки таким завданням я дізнаюся ще більше, дізнаюсь з чого почати та як це все робити по порядку а найголовніше, практикуюся! Дуже дякую Вам за таку чудову можливість!»

Ілона Бурховецька,

24 роки, Часів Яр,

учасниця Summer Youth Acceleration Programme

«Виявилося, що розповідати свою ідею на публіку дітям було складно (але ми свідомо доручили це їм — заїкалися, соромилися). Перші рази прийшлося потім в кінці і нам включатися і розставляти акценти. Але потім вони змирилися і самі вже говорили, що цього разу напевно заїкатися не будемо)) Тут знову хочу сказати, що чи то ми так обрали людей, чи то нам так пощастило, супротиву ми не отримали. Потім, навіть ще відповідаючи на питання розповідали про весь шлях проєкту. І отримали ствердження актуальності, що до тих 2 ідей між якими ми і обирали. Тому знаємо, над чим будемо працювати в майбутньому;)»

Олена Давідова

вчителька, 39 років, Костянтинівка,

учасниця Summer Youth Acceleration Programme

Нині програма SYAP вже завершилася, однак, аби закріпити результати та збільшити вплив проєкту, вже у вересні найбільш успішні учасники програми з різних областей зможуть налагодити контакт, поділитися досвідом своєї участі у програмі, а також представити на розгляд та фінансування спеціалістам ПРООН свої ідеї місцевих проєктів з 10 по 12 вересня на Відкритому Просторі у м. Бердянськ.

Програма Summer Youth Acceleration Programme є частиною проєкту «Молодіжний кластер у громаді: гейміфікована акселераційна програма для пошуку та залучення молоді в життя своєї громади», що реалізується ГО «Інститут політико-інформаційних досліджень», у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.


Читайте наші новини на телеграм каналі

20:20
78
Немає коментарів. Ваш буде першим!