Карантин не завадив: мандрівний фестиваль документальних стрічок Docudays UA знов завітав на Донеччину

Карантин не завадив: мандрівний фестиваль документальних стрічок Docudays UA знов завітав на Донеччину
Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини DocudaysUA став гарною традицією, і не зважаючи на карантин, мешканці та мешканки Донецької області змогли долучитись до переглядів різноманітних стрічок, у тому числі – і короткометражних.

Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини DocudaysUA став гарною традицією, і не зважаючи на карантин, мешканці та мешканки Донецької області змогли долучитись до переглядів різноманітних стрічок, у тому числі – і короткометражних. Цьогорічний Фестиваль на Донеччині тривав декаду наприкінці грудня. Загалом понад 260 глядачів та глядачок подивились низку документальних стрічок. Протягом останньої декади грудня пройшов 21 перегляд, в тому числі 9 у місцях несвободи: по 4 документальні стрічки подивились півсотні засуджених в Установі виконання покарань №6 у Бахмуті та у Селидівській виправній колонії № 82. Більшість з цих демонстрацій фільмів супроводжувались наступними обговореннями та дискусіями.

Нагадаємо, що мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні. Щороку у фестиваля є своя тема, особлива увага до якої приділяється у більшості документальних стрічок. Поєднавши онлайн та офлайн перегляди, фестиваль DocudaysUA привертав увагу глядачів та глядачок з Донеччини до потреб та проблем молоді. Саме через тему «Тін Спіріт» цьогорічний фестиваль розмірковує над тим, як може звучати голос молоді в обговоренні суспільних питань, чи можуть діти розглядатись не лише як об’єкти захисту, але й як суб’єкти прав, як у ситуації збройного конфлікту держава може протидіяти насильству й експлуатації дітей, реалізовувати їхні права на освіту та розвиток і чи обмежується процес дорослішання викликами підліткового віку.

Перегляди в онлайні супроводжувались дискусіями та обговореннями. Зокрема, ключовою темою подібної дискусії стали права людей з інвалідністю та людей з числа маломобільних груп. Обговоренню передував перегляд відео «Видимі», в якому подається історія Дмитра Баландюка – активіста та громадського діяча з Дружківки. Дмитро долучився до дискусії та озвучив свої аргументи щодо необхідності представляти свої інтереси представникам та представницям маломобільних груп шляхом участі в громадському житті громади. «Люди з інвалідністюнічим не відрізняються від інших, вони мають рівні права та обов’язки як громадяни, і відповідно, мають отримувати рівний доступ до послуг та сервісів, які надаються їм в громаді. А для цього необхідно долати проблеми із архітектурною недоступністю будівель, де розміщуються соціальні служби та медичні установи, а також змінювати ставлення інших людей до нас – представників та представниць маломобільних груп», — підкреслив Дмитро Баланюк.

«Попри складнощі цього року, інтерес до Мандрівного кінофестивалю зберігається. І хоча глядацька аудиторія зменшилась, рівень обговорень та дискусій на висоті. Герої фільмів Мандрівного допомагають глядачам зрозуміти та осмислити нові виклики, якими завжди наповнено життя, надають імпульси для реалізації нових ідей, які можуть зробити наше буття краще»,- розповів регіональний координатор Мандрівного фестивалю у Донецькій області правозахисник Олександр Букалов.

У фокусі програми «TEEN SPIRIT» проблеми минулого та майбутнього ще юних героїв, а також вічні питання про стосунки з батьками, особисте та професійне життя.

Зображення

Фільм «Голубки з передмістя»з програми «Знаходження: Шотландія у фокусі» продовжує досліджувати кризу дорослішання, оповідаючи історію бунтівної дівчини-підлітка Джемми із Шотландії. Дідусь неслухняного підлітка прагне допомогти Джеммі й місцевим колишнім в’язням віднайти новий сенс життя. Він відкриває залу для боксу, де раз на тиждень проводить виставку голубів. Та чи не замало цього, щоб спрямувати енергію дівчини з вулиці в нове русло?

Дорослішання – це процес усвідомлення необхідності та невідворотності прийняття часто непростих рішень. Про одне з найскладніших розповідає фільм «Хороша смерть» режисера Томаша Крупа. Героїня фільму – Дженет – смертельно хвора і хоче померти з гідністю, однак це суперечить британським законам. Вона зв’язується з докторкою Ерікою зі Швейцарії, яка готова допомогти, та із внутрішнім спокоєм організовує свій від’їзд.

Програму «DOCU/ХІТИ» представила стрічка «За кордоном» режисерки Сон-А Юн. Фільм висвітлює питання сучасного рабства в глобалізованому світі, оповідаючи історію жінок, які змушені їхати за кордон працювати хатніми робітницями та няньками. Водночас на перший план виходять рішучість, сестринство та стоїцизм героїнь стрічки.

Міжнародний конкурс «DOCU/СВІТ» на Мандрівному фестивалі представляв, серед інших фільм «Причина», який на Docudays UA-2020 отримав спеціальну відзнаку. Стрічка показує зсередини повсякдення Генеральної в’язниці Венесуели й корумповану пенітенціарну систему довкола неї.

Короткометражні фільми в добірці «DOCU/КОРОТКО» – експериментальні спостереження та дослідження української дійсності. Фільм «Понеділок п’ятниці» Іванни Прокопчук зображує буденність, тісноту та гендерованість комунікації сучасної української родини.

У програмі «DOCU/KIDS» історії, де замість казкових супергероїв ми зустрічаємо звичайних дітей з різних куточків світу. Одна з них – «Ловець пташок» − нова стрічка Сімона Леренґа Вільмонта, режисера фільму «Віддалений гавкіт собак», який торік став улюбленцем студентського журі та був номінований на «Оскар».

* * * * *

Фестиваль Docudays UA – неполітичний і некомерційний.

Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Покази та обговорення фільмів за участю експертів з прав людини тривають із жовтня до грудня (включно). Протягом року Docudays UA популяризує авторську документалістику в кінотеатрах, розвиває в молоді критичне мислення в кіноклубах медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Партнерами фестивалю в областях України є 44 молодіжні й правозахисні організації та

305 кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції та Goethe-Institut. 


Читайте наші новини на телеграм каналі

20:45
104
Немає коментарів. Ваш буде першим!