Люди є життєвою силою публічних просторів

Люди є життєвою силою публічних просторів

Люди є життєвою силою публічних просторів, і їхнє оновлення має відбуватися з включенням мешканців у цей процес. Як у Дружківці народилась ідея проєкту «Від участі до дії».

Команда громадської організації «Нова Дружківка» нещодавно анонсувала старт унікального для Донеччини проекту – «Від участі до дії». Ініціатива передбачає проведення соціологічного дослідження серед мешканців та мешканок громади задля виявлення потреб людей щодо облаштування публічних просторів та створення регламенту благоустрою відповідних територій, а також – проведення просвітницьких та інформаційно-розважальних заходів. Про те, як народилась ідея проєкту, його трансформацію та філософію – розказує урбаністка, експертка проєкту «Від участі до дії», архітекторка за фахом Ганна Павленко.

— Що мотивувало до розробки цієї ініціативи? На чий запит орієнтувались, готуючи відповідну концепцію?
— «Проєкт у тому вигляді, в якому він є зараз, з’явився не одразу. Він пережив декілька трансформацій. Більше року тому, коли я повернулася до рідного міста, перше, на що я звернула увагу — це відсутність якісних та сучасних публічних просторів у місті. Мої знайомі, що залишились у Дружківці, розповіли, що їздять відпочивати у сусідні міста, а деякі навіть до Харкова чи Києва. Так відбувається, бо у Дружківці ті простори, що залишилися нам у спадщину від радянського минулого, давно застаріли та стали непридатними. Вони не відповідають потребам людей, тому і не цікаві їм. А ті простори, що відновлюються у місті, на жаль, не відповідають сучасним естетичним та функціональним вимогам. Це не тільки моя експертна думка: багато дружківчан, з якими я спілкуюсь, особливо серед молоді, також не задоволені тими змінами, що відбуваються, і вважають, що наше місто гідне більш якісних та сучасних рішень. Так як публічні простори — це напрямок моєї професійної діяльності, то виникло бажання щось зробити, аби покращити ситуацію в місті.

Зображення

— Чому, незважаючи на ті оновлення, які відбуваються в Дружківці, люди все одно не задоволені цими змінами?
— При розробці проєктів, які передбачають зміни публічних просторів (а це і парки, і облаштування площ, і прибудинкових територій), не використовуються сучасні підходи, не залучаються фахівці ззовні, і, на жаль, ніхто не питає у людей: а чого вони хочуть, якою вони уявляють Дружківку за кілька років. Відповідно, і рівень задоволення низький.

— Чому вирішили долати відповідну проблему шляхом створення регламенту благоустрою та проведення циклу просвітницьких заходів?
— Я поділилася думками з керівником ГО «Нова Дружківка” Сергієм Пронкіним, і нам спало на думку, що допомогти у подібній ситуації може створення правил благоустрою публічних просторів, якими б могли користуватись представники місцевої влади, спеціалісти, які у майбутньому будуть проєктувати благоустрій і навіть — місцеві жителі. Але з часом прийшло розуміння, що не все так просто, проблем у громаді значно більше, тому і проєкт має бути комплексним. Бо містяни не дуже активні, недостатньо поінформовані, не володіють інструментами впливу на розвиток громади. Тому ціль проєкту «Від участі до дії» формування запиту у містян до більш якісного середовища та написання регламенту, на підставі потреб та бачення людей. Для нас стало важливим розповісти і показати людям, наскільки важлива їхня активна участь у процесах формування міського середовища. Розповісти про ефективні інструменти впливу, і про те, що вони мають право вимагати кращого, формувати уявлення кращого. Люди є життєвою силою публічних просторів, люди є двигуном будь-яких змін, без їхньої активної позиції та дій зміни ніколи не будуть такими, якими вони їх хочуть бачити.

— Давайте окремо зупинимось на ролі регламенту: чому цей документ є настільки важливим у процесі трансформацій?
— Регламент дає варіанти рішень та алгоритми, за якими ці рішення слід застосовувати аби створювати якісні публічні простори. Також він створює рамки, за які заборонено виходити. Наприклад, ми складемо перелік рослин, які будуть добре рости в умовах нашого клімату, опишемо особливості догляду за ними, але не будемо вказувати, що на площі Молодіжній необхідно висаджувати виключно липи і виключно вздовж дороги. Ми дамо перелік видів мощення, правила їх укладки і перелік того, де й які допустимо застосовувати. А архітектор вибере варіант відповідний його творчому задуму. При написанні цих правил будуть враховані і історичний контекст міста, і особливості клімату, і думка жителів. У створеному регламенті ми будемо наполягати на комплексному підході при розробці концепцій. Команда фахівців при проєктуванні повинна продумати все, від кольору та виду мощення до маршруту пересування, від дизайну малих архітектурних форм до чіткого місця їх розміщення, від видів рослин до місця їх посадки, від функціонального наповнення до сценаріїв використання простору. При проєктуванні фахівці повинні обмірковувати візуальну привабливість і естетичність, функціональність, кліматичний комфорт, сценарій використання і все це з орієнтуванням на думку мешканців. А замовник — бізнес чи місцева влада — легко зможе проконтролювати ці процеси, тому що ми плануємо писати та ілюструвати цей документ таким чином, щоб він був зрозумілим будь-якій людині.

Створюємо місто для життя разом!

Проєкт «Від участі до дії» реалізується громадською організацією «Нова Дружківка» за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов’язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів.


Читайте наші новини на телеграм каналі

15:40
132
Немає коментарів. Ваш буде першим!