​Делегація журналістів з різних областей України відвідувала Донеччину та Луганщину

​Делегація журналістів з різних областей України відвідувала Донеччину та Луганщину

Де були з 4 по 12 жовтня, що побачили, які враження та відгуки. Про це в цій звітній статті за підсумками візиту  «ОГЛЯД КРАЩИХ ПРАКТИК СПІВПРАЦІ ВЛАДИ, БІЗНЕСУ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА (ОГС) В РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТІВ РОЗВИТКУ в Луганській та Донецькій областях» за напрямком роботи Програми розвитку ООН на Сході України “Громадська безпека та соціальна згуртованість» (UN RPP). 

Делегація журналістів з різних областей розпочала візит у Києві 4 жовтня із відвідування Державного інформаційного агентства «Укрінформ», де відбулось знайомство та спілкування з представниками Програми ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP, далі — Програма), Міністерства культури, молоді та спорту України щодо комунікаційної політики України на Сходу України роботи Програми та зокрема її напрямків роботи, в тому числі «громадська безпека та соціальна згуртованість». 

Спеціалісти Програми UN RPP та Міністерства культури, молоді та спорту привітали учасників. 

Відео запис зустрічі за посиланням:

https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/2792311-oglad-krasih-praktik-spivpraci-vladi-biznesu-ta-ogs-v-realizacii-proektiv-rozvitku-v-luganskij-ta-doneckij-oblastah.html

Спеціаліст з комунікаці UN RPP^Максим Кицюк, розповів присутнім про те, що Програма працює в 6 областях: Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській; Програма з верховенства права працює у Житомирській області, у реалізації Програми задіяні, чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA), Продовольча та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО). Загальний бюджет Програми на 2019–2022 роки складає понад 80 мільйонів доларів США. Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії. Також він проінформував присутніх щодо визначеної термінології, якої дотримується Програма.

Він зазначив, що представники ЗМІ з різних областей України зможуть побачити, як живуть та розвиваються громади на «лінії розмежування» й не тільки, у тому числі й за допомогою міжнародної спільноти.

Image

Керівник сектору інформаційної реінтеграції Криму та Донбасу МІП України, Віктор Литвінов зазначив, що наразі в Україні мало поширюється інформація щодо того, як розвиваються території Луганської та Донецької області.

Image

«Нам не тільки доводиться розповідати жителям Донеччини і Луганщини, як живе Україна, а й на інших територіях України потрібно поширювати інформацію, що саме зараз відбувається в Донеччині і Луганщині. Не тільки в сенсі війни, війна дуже важлива складова, але там живуть люди, є безліч проектів, які реалізовуються за допомогою міжнародних донорів, держави. Там є багато того, про що можна розповісти», — сказав він.

За його словами, в програмі навчального візиту є такі міста, як Авдіївка та Станиця Луганська.

«Станиця Луганська це не тільки міст, там є класний культурний простір, який був створений досить давно. Я хочу, аби всі побачили, що Донеччина та Луганщина це не десь дуже далеко, це не щось окреме. Це частина України, там люди, які є українцями», – додав Литвінов.

Image

Координатор Офісу розробки гуманітарної політики України Олександра Дворецька зазначила, що українці мало ознайомлені з тим, що відбувається на сході країні.

«Часто українці отримують невелику кількість інформації щодо того, що відбувається в Донецькій, Луганській областях, в тому числі і на окупованих територіях. Це через те, що іноді складається враження, що, окрім бойових дій, там нічого не відбувається. Хоча насправді це не так...» – сказала вона.

Image

5 жовтня учасники візиту відвідали місто Краматорськ, яке на даний час є адміністративним центром Донецької області. Місцевий громадський активіст та підприємець, засновник компанії 3DFarm, Сергій Гаков провів делегацію центральними вулицями міста, розповідаючи про місцеві цікавинки, історію міста, місцеве культурне та політичне життя та історію його заснування. Сергій ознайомив гостей міста з центром інновацій «Гік бункер». Він докладно розповів про історію заснування центру, проекти, які були в ньому реалізовані та плани на майбутнє. Він зазначив, що завдяки активній допомозі Програми вдалось реалізувати багато ініціатив по впровадженню інноваційних методик в освітній процес у місцевих школах. У результаті плідної співпраці міжнародних партнерів та бізнесу місцеві освітяни отримали інноваційні набори, які роблять освітній процес цікавим та сучасним.

Image

Також учасники візити відвідали грантоотримувача Програми – креативний простір FreeUA. Гостям розповіли про історію заснування простору, принципи та напрямки його роботи, проекти, які зараз реалізуються при підтримці Програми. Адміністратор креативного простору Микита Білоус розповів, зокрема про проект, якій реалізується при підтримці Програми, зі створення відео сюжетів школярами Краматорська. Також він розповів про інші проекти та ініціативи, які було реалізовано у співпраці з Програмою.

Image

Учасники візиту були дуже приємно здивовані прикладами розвитку громадського руху у місті та високим рівнем співпраці громадськості з міжнародними донорами.

Image

6 жовтня відбулось відвідування Авдіївки, Новгородського, та Торецька. У місті Авдіївці делегація оглянула меморіал «Промка», будинки, які було ушкоджено в наслідок конфлікту. Заступник голови ВЦА Авдіївки Роман Шахов розповів про дії влади, що спрямовані на відновлення зруйнованих об’єктів.

Image

Місцеві громадські активісти Євгенія Васильєва та Олексій Савкевич розповіли про розвиток громадянської активності у місті, культурні проекти, які вже було реалізовано у місті, зокрема про фестиваль «З країни в Україну», який днями пройшов у Авдіївці.

Image

У Новгородському делегацію зустрічала секретар селищної Тетяна Красько, яка розповіла про реалізовані спільно з Програмою, місцевою владою та бізнесом проекти з освітлення дитячих майданчиків, встановлення камер зовнішнього відеоспостереження, створення поліцейської станції, реставрації історичної будівлі Аарона Тіссена для організації в ній Соціального Хабу «Історико-культурний центр «Український Нью- Йорк» та Центру Соціальної Активності «Великий будинок поколінь» в приміщенні підліткового клубу «Іскра», проведення культурних заходів.

Image

Місцева активістка Надія Годіюк з ГО «Студія громадських жіночих ініціатив» розповіла про проблеми, що пов’язані із перебуванням селища на «лінії зіткнення» (слабка наповнюваність бюджету, екологічні негаразди, висока загроза ескалації збройного конфлікту). ЇЇ розповідь привернула увагу журналістів до життя звичайних людей та їх сподівань на відновлення миру і розбудову громади, а також любові місцевих до затишного Українського Нью Йорку – Новгородського. 


Image

ЗаступникТакож було відвідано місцеву школу № 18 (Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів №18 військово-цивільної адміністрації міста Торецьк). Директорка школи Ольга Сосова розповіла про більш, як сторічну історію школи, напрямки співробітництва с Програмою, також учасники візиту відвідали, розташований у приміщенні школи, історико-етнографічний музей.

Image

Разом з селищним головою Новгородського Миколою Ленко учасники делегації зі схилу пагорбу побачили, як близько до селища розташована непідконтрольна Уряду України Горлівка.

Image

У селищі Дружба Торецької міської ради директор місцево школи (заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 7 ВЦА м. Торецьк) Олексій Головатий (Амбасадор Миру UN RPP), розповів учасникам візиту, як завдяки співпраці з міжнародними організаціями на розвиток цієї школи за останні чотири роки було залучено близько чотирьох мільйонів гривень.

Image

Журналісти були по хорошому вражені тим, як оснащена ця школа, та щирим прагнення педагогів школи і надалі покращувати умови навчання учнів. Зокрема Олексій розповів про реалізацію ініціативи зі згуртованості місцевої громади при реалізації якої, завдяки допомозі ПРООН, було відремонтовано та оснащено актовий зал школи, де тепер можуть збиратися місцеві мешканці для спілкування та вирішення загальних проблем.

Image

ВЦА Торецька Сергій Вінник розповів про напрямки співробітництва між місцевою владою та Програмою, та наголосив, що без підтримки Програми реалізація багатьох місцевих ініціатив була би неможлива.

Image

7 жовтня делегація відвідала міста Бахмут та Лисичанськ.

У Бахмуті журналісти зустрілися з місцевими громадськими активістами. Модерував зустріч Сергій Фісун – представник ініціативної групи «За майбутнє Бахмутської громади». Під час цікавого діалогу йшлося про співпрацю місцевої громадськості з Програмою, роботу локальних ЗМІ, інструменти демократії та роботу з молоддю, роботу притулку для безхатніх тварин, який було організовано місцевими активістами.

Image

З приводу притулку для тварин, присутня на зустрічі Ганна Борова, зазначила, що по цьому напрямку роботи є можливість отримати підтримку від Програми. Місцевий підприємець, громадський активіст та волонтер, голова ГО «Бахмут Український» Віктор Зіпір розповів про формування патріотичного руху у Бахмуті, волонтерство під час збройного конфлікту, проблеми, що виникають між місцевою владою та громадськістю.

Image

Також учасники візиту з екскурсією відвідали підприємство ПАО «Артвайнери» – найбільше підприємство в Східній Європі з виробництва ігристих вин класичним пляшковим методом.

Image

У Лисичанську участники візиту відвідали молодіжний простір «Дружба», який було відкрито у 2017 році що працює, як частина місцевого комунального підприємства с тією же назвою. Максим Трунов голова ГО «Інформаційно-інноваційний бізнес-центр «Практика», який є головним ініціатором створення простору «Дружба» й продовжує займатися його розвитком розповів журналістам історію його створення. Від зазначив, що саме завдяки співпраці з міжнародними організаціями у Лисичанську з’явилася площадка для проведення заходів за участю громадськості, місцевої влади та міжнародних організацій. 

Image

Зокрема у грудні 2017 року саме у «Дружбі» частково проходив Всеукраїнський інклюзивний Форум «Інклюзивні напрямки, як шлях подолання багатоскладових проблем для людей з інвалідністю в ситуації ризику. Необхідність між секторальної співпраці», і за допомоги ПРООН у приміщенні було встановлено систему інфрачервоного опалення. Також Максим розповів, що простір «Дружба» є єдиною в України закритою площадкою для занять ролерів та BMXбайкерів, яка до того же є безкоштовною.

Image

8 жовтня учасники візитузнайомилися з Сєвєродонецьком. Після невеликої екскурсії містом вони відвідали ВНЗ-переселенець Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, де вони ознайомились з прикладами реалізації міні-ініціатив, що було реалізовано на підтримки Програми, зокрема молодіжний простір «Йогурт» та відкриту альтанку (Створюємо разом), також гостям показали пандуси, які підвищили доступність будівель університету для людей, що переміщуються на колясках.

Image

Наступною зупинкою делегації стала ГС «Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю». 

Image

Голова Асоціації Микола Надулічний розповів гостям про вдалу співпрацю з Програмою у реалізації проектів таких, як фестиваль «Світ без обмежень», Східний Форум з питань інклюзії задля посилення соціальної єдності, культури миру та справедливості у м. Харьков, «Інклюзивна мережа радників Луганської області та ін., показав дерево бажань, на якому представлені роботи людей з різними вадами з якого учасники візиту могли придбати собі на пам’ять декілька мистецьких виробів.

Image

У «Кризовому медіа-центрі «Сіверський Донець» голова цієї громадської організації Сергій П’ятниця розповів учасникам візиту, що метою створення цієї організації, яка працює в березня 2015 року є діяльність, спрямована на інформування населення з проблем кризових регіонів України, переважно Луганської області, подолання чуток, надання своєчасної якісної інформації з метою зниження соціальної напруженості в регіоні. А також налагодження конструктивних взаємин між населенням, владою, громадськістю та ЗМІ.


Image

На запрошення голови ісламської громади Луганської області імама Тимура Берідзе делегація відвідала Ісламський Культурний Центр «Бісмілля».

Після цього учасники візиту відвідали діалогову платформу «Діалогову платформа-мультихаб «GreenLab», що працює на базі університету і була створена за підтримки ПРООН. 

Image

Директор інституту економіки Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, голова ГО «Фундація «Простір» Руслан Галгаш розповів історію виникнення «GreenLab», від ідеї до реалізації. Він наголосив, що цю площадку було створено для підвищення соціальної згуртованості, активності молоді, діалогу між представниками громадськості, бізнесу, влади, міжнародних організацій, наукових та освітніх установ, у т.ч. молоді. За час роботи «GreenLab» дійсно стала площадкою для відкритого спілкування та проведення заходів за участю вищезгаданих груп. 

Image

Також учасники візиту ознайомилися з Медіа-Центром Університету, що також був оснащений завдяки міжнародній допомозі.

Image

Підчас відвідування будинку ООН у Сєвєродонецьку Ганна Борова ознайомила гостей з напрямками роботи ООН у регіоні, розповіла про проекти, які вже ралізовано, та ті що планується реалізувати у майбутньому.

Image

Також делегація оглянула шляхопровід, який було капітально відремонтовано за підтримки Програми.

Image

9 жовтня делегація відвідалаСтанично-Луганський та Новойадарський райони Луганської області. У Станиці Луганській учасники візиту ознайомилися з роботою КПВВ. Після цього у приміщенні райдержадміністрації за участі керівництва та громадськості відбувся діалог про стан співробітництва між місцевою владою, міжнародними організаціями та місцевими громадськими активістами. 

Image

Зокрема йшлося про роботу місцевого Центра надання адміністративних послуг, який було створено за підтримки Програми. 

Image

В.о. директора Станично-Луганського районного Будинка культури Анатолій Воржевповідомив про культурні проекти, що було реалізовано в останні роки, зокрема про Свято Миру та Єдності – захід, що з 2016 року щорічно проводиться у селищі за участі митців зі всієї України. Головна редакторка місцевої газети «Время» Олена Пономарьоварозповіла про те, як ця газета працювала під час загострення збройного конфлікту, як в приміщеннях редакції було розміщено місцеву школу, як газета пройшла роздержавлення та як вона виживає в нинішніх умовах.

Image

Після гості відвідали «Бурштиновий храм» в с.Дмитрівка, унікальну цікавинку Луганщини, на оздоблення якої було витрачено більше 500 кг бурштину. 

Image

У Новоайдарському районному краєзнавчому музеї учасники візиту на власні очі побачили колекцію народних костюмів, що була задіяна у зйомках «живого календаря», про яку вони вже чули від Ганни Борової під час відвідування Будинка ООН у Сєвєродонецьку. 

Image

Також вони поспілкувались з керівництвом Новоайдарського району. Начальник управління економічного розвитку та торгівлі Новоайдарської РДА Олена Кізілова розповіла про успішні приклади співпраці влади, бізнесу та громадських організацій в реалізації проектів розвитку, які стосуються громадської безпеки та соціальної згуртованості в районі. 

Image

Гостям презентовані подарунки, вироблені дітьми с.Денежникове під керівництвом Віри Руденко, яка свого часу реалізувала проект по соціальній згуртованості «Гідність та право», вона зазначила, що в рамках Програми підтримано 9 ініціатив громадськості Новоайдарського району, 2 з них по м.Щастя.

Image

10 жовтня делегація відвідала Міловський та Біловодський райони Луганської області. У Міловому учасників делегації привітали в.о. голови райдержадміністрації Віталій Рукавіцин та селищний голова Мілового Павло Лукянцов. Начальник економічного розвитку і торгівлі Міловської райдержадміністрації Світлана Гармаш розповіла за якими напрямками місцева влада співпрацює з Програмою. 

Image

Зокрема за напрямком «Економічне відновлення та розвиток інфраструктури» нещодавно у Міловому було проведено п’ятиденне навчання з розвитку навичок підприємництва, у якому взяли участь 17 місцевих підприємців. 

Image

За напрямком «Місцеве самоврядування та реформа з децентралізації влади» при районному ЦНАПі за підтримці Програми планується створення віддалених робочих міст для обслуговування мешканців віддалених сел району. 

Image

Також, за цим напрямком співробітники райдержадміністрації та селищної ради пройшли навчання з питань децентралізації. За напрямком «Громадська безпека та соціальна згуртованість» у районі було проведено найбільше всього заходів: це тренінги з проектного менеджменту, адвокації, інклюзії, вирішення конфліктів та ін. Зокрема за цім напрямком у районі громадська організація виграла конкурс по створенню дитячого центру Кидсклаб. Мета цього проекту це надання професійної психологічної та педагогічної допомоги дітям та батькам. Після спілкування з керівництвом району учасники візиту подивилися виступ обласного кінного театру. Також гості відвідали Міловську гімназію.

Image

У селищі Новодеркул, Біловодського району учасники візиту ознайомилися з роботою Деркульського кінного заводу – найстарішого кінного заводу України, який було відкрито у 1767 році.

Image

У Біловодську гостей привітав голова селищної ради Едуард Олєйніков. Начальник Управління економічного розвитку і торгівлі виконавчого комітету селищної ради Олена Шилобрид надала загальну інформацію про Біловодську ОТГ, а також про напрямки співпраці з Програмою. 

Image

Зокрема за підтримки Програми було зроблено шість віддалених робочих міст ЦНАПу у найбільших селах громади. Тепер мешканцям не потрібно їхати до центру ОТГ для отримання адміністративних послуг. 

Image

У цьому році за підтримки Програми очікується обладнання ще двох віддалених робочих міст.

Image

У співробітництві з міжнародними партнерами громадськими організаціями у Біловодській ОТГ було реалізовано 18 проектів на суму 11 млн. грн., у тому числі 4 млн. грн. на реалізацію цих проектів було витрачено із бюджету ОТГ.

Image

11 жовтня учасники візиту відвідали місто Кремінна, Луганської області та село Крива Лука, Лиманського району, Донецької області.

Image

У Кременній делегація зустрілась з керівництвом міста. Міській голова Юрій Прокопенко розповів гостям про досвід реалізації проектів в рамках співпраці з міжнародними донорськими організаціями. Зокрема йшлося про капітальний ремонт автомобільного моста через р. Красна, що було виконано за фінансової підтримки Уряду Японії за проектом ПРООН «Економічне та соціальне відновлення Донбасу». 

Image

На реалізацію цього проекту було витрачено близько 4 млн. грн. За підтримці ЄС/ПРООН ГО «Кремінська бізнес-асоціація» спільно з Кремінською міською радою було капітально відремонтовано та оснащене міський ЦНАП. 

Image

Також за підтримці ПРООН була переоснащена насосна станція, яка забезпечую водопостачання в місті, було встановлено нові насоси, що значно зменшило споживання електрики на цьому об’єкті. Учасники візиту оглянули цю станцію і вирушили у Донецьку область до села Крива Лука.

Image

У селі Крива Лука делегацію зустрічала голова ГО «ЦПГА «Крила» Яна Синиця, яка займається розвитком зеленого туризму в Лиманському районі Донецької області. Учасники візиту були вражені красотами краєвидів навколо. 

Image

Яна розповіла як за підтримці Проекту «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України», який реалізується ПРООН в Україні за підтримки Швейцарської Конфедерації та Уряду Швеції, їй з однодумцями вдалося створити сайт «Туристична Лиманщина», що сприяння розвитку сільського, зеленого та екологічного туризму на Лиманщині. Також гостей пригостили місцевими смаколиками.

Image

У 12 жовтня делегація відвідала Святогірськ та Слов’янськ.

Image

Учасники візиту з екскурсією відвідали Святогірську Лавру.

Image

У місті Слов’янськ делегація ознайомилася з роботою санаторного комплексу «Славкурорт». Про проблеми зі сталою роботою Славкурорту гостям розповіла голова «Донецької обласної організації ВО «Союз осіб з інвалідністю України» Надія Поламарчук. Вона наголосила, що держава повинна зробити все можливе для того, щоб зберегти та забезпечити безперебійну роботу єдиного в України санаторію, що займається реабілітацією пацієнтів, що мають спінальні розлади. Окремо вона подякувала Програмі, за підтримку осіб з особливими потребами у питаннях інклюзії та створення безбар’єрного середовища. 

Image

Зокрема вона згадала про проведенні, за підтримки Програми, фестиваль «Світ без обмежень», якій проходив у містах Краматорськ та Сєвєродонецьк, та «Східний Форум із питань інклюзії задля посилення соціальної єдності, культури миру та справедливості», що відбувся цього року у Харкові.

Image

Також делегація відвідала Дебатний турнір, що проходив у місцевій школі № 18, за участі школярів з Луганської, Донецької та Харківської областей. 

Image

Ця ініціатива також реалізується за підтримки Програми. До того, декілька учителів, що тренують та супроводжують команди є Амбасадорами Миру, ще однієї ініціативи, що підтримана Програмою.

Image

Після цього з роботою ГС «Кластер «Керамічний Край» учасників візиту ознайомив голова цієї спілки Андрій Міщенко. Він зауважив, що після початку збройного конфлікту кількість майстерень, що виробляють кераміку у Слав’янську скоротилися приблизно в два рази й тому допомога Програми, яку отримали керамісти була дуже вчасною. 

Image

Так, за підтримки Програми у Слов’янську було проведено «Фестиваль кластерних ініціатив ClusterFest», який мав за мету активізацію кластерної ініціативи на Донеччині: розвиток вже існуючих кластерних об`єднань та залучення в них нових підприємств, формування нових кластерів, у тому числі і керамістів. Ця, та інші ініціативи з підтримки керамістів Слов’янська було проведено за напрямком «Економічне відновлення та відбудова важливої інфраструктури» Програми.

Image

Підбиваючи підсумки візиту слід зазначити, що завдяки гарно організованим заходам та насиченій програмі відвідувань, вдалося досягти основної мети заходу – ознайомити представників журналістської спільноти з різних областей України з результатами проектів, спрямованих на місцевий розвиток в контексті «соціальної єдності та громадської безпеки»; з новими підходами та технологіями залучення ресурсів та ноу-хау у плануванні та реалізації проектів розвитку громад й забезпечення сталості їх результатів; прикладами успішної співпраці ОГС, бізнесу та місцевої влади у впровадженні таких проектів за напрямком діяльності Програми. Журналісти узнали як живуть та розвиваються громади на «лінії розмежування» й не тільки, у тому числі й за допомогою міжнародної спільноти. Участь у візиті посприяла налагодженню партнерства між журналістською спільнотою різних областей України принципами соціальної єдності примирення в умовах конфлікту на Сході України. 

Андрій Мітяєв.

Фото: Сашко Симоненко. 


Image

Візит проводився в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швеції та Швейцарії.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії та Японії.


Читайте наші новини на телеграм каналі

11:15
1556
No comments yet. Be the first to add a comment!