Громадськість Донецької, Луганської, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської областей

«#Я_СОРТУЮ або ЖИТТЯ без CМІТТЯ у невеликому шахтарському містечку»

«#Я_СОРТУЮ або ЖИТТЯ без CМІТТЯ у невеликому шахтарському містечку»

З такою назвою проектну міні ініціативу впроваджено в життя, а сам проект став дійсно Історією успіху громади м. Вугледара, Донецької області та НУО «АГЕНЦІЯ РОЗВИТКУ ВУГЛЕДАРА». Історія ідеї проекту по сортуванню сміття почалася восени 2017 року, коли невелике шахтарське місто Вугледар отримало на свій баланс 16 комплектів сміттєвих баків, які були встановлені, насамперед, біля освітніх закладів, лікарні та в центрі міста. 

Згодом виявилося, що баки наповнюються не сміттям, яке можна переробляти, а сміттям, яке підробці не піддається. Опитування мешканців показало, що причина неграмотного сортування у тому, що мешканці просто не володіють знаннями щодо розподілу різних видів відходів і наповнюють контейнери навмання. З іншого боку, дорослі Вугледарці взагалі не вбачали необхідності у сортуванні сміття, не маючи жодного бажання займатися цим процесом, вони не стимулювали до цього і дітей.

Тоді стало зрозуміло, що ідея встановлення баків для сортування – цікава і необхідна, але коли мешканці не розуміють для чого це, то результату – чистого міста та відповідального споживання – не буде. Крім того, баки для сортування були встановлені тільки на вулиці, а це не сприяє заохоченню до сортування сміття – наврядче школярі для того, щоб викинути папірець, будуть бігти на вулицю до сміттєвого бака для паперу.

Агенція Розвитку Вугледара, як організація, яка займається згуртуванням та розвитком громади, побачивши конкурс про мікро-ініціативи громад в рамках Проекті «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» вирішила прийняти участь у ньому. До того ж, ми мали досвід (в Агенції працює колишній еколог), а завдяки організованому ПРООН обміну досвідом з проблеми сортування сміття у Чехії, мали в голові безліч цікавих ініціатив чеських колег, які просто були зобов’язані примінити у своїй громаді.

Захопившися цією ідеєю, ми подали проект на розгляд – ми подумали, що ідея залучити до сортування школярів, вихованців дитячих садочків - це хороша ідея, яка має дати прекрасні результати. Адже діти – це благодатний грунт для навчання і вони мають «потягнути» за собою дорослих! Для цього нам потрібно було навчити вугледарців сортувати сміття та закупити невеликі, ємністю десь 40 літрів, баки для встановлення у установах та освітніх закладах міста. Нас настільки захопила ідея, однодумці згуртувалися навколо проблеми безвідповідального відношення до споживання, що ми домовилися – якщо не виграємо проект, будемо шукати гроші на баки у інших джерелах, але не зупинимося).

Ідею дуже підтримало керівництво міста і, заручившись підтримкою, команда Агенції подала проект з сортування сміття.

Вигравши проект та отримавши фінансування, ми розпочали з головного – навчання мешканців процесу сортування сміття. Нас надзвичайно підтримала громада – керівники навчальних закладів підготували сильні команди своїх представників, які мали навчитися відповідальному споживанню в рамках тренінгів. Діти та дорослі на протязі трьох тижнів вчилися розпізнавати різні види відходів, вирішували проблеми розкладання відходів та генерували нові ідеї екологічного споживання. Загалом пройшло 8 тренінгів, в рамках якого пройшли навчання 169 вугледарців, у тому числі 64 школяра (31 хлопчик, 33 дівчинки та 24 студенти (12 хлопців, 12 дівчат), 81 робітник установ міста (9 чоловіків, 72 жінки). В процесі роботи над проблемою та завдяки небайдужим вугледарцям, які визнали проблему сміття у місті суттєвою та такою яка вимагає глобального підходу до вирішення, нам вдалося закупити на 8 комплектів баків більше, ніж ми розраховували – це підтримка нашого місцевого бізнесмена, донька якого стала нашою ученицею.

«Ви відкрили нам очі, нам здавалося, що ми маємо навчати дітей, а це вони тепер навчають нас» - так сказала нам мама одного з хлопчаків-школярів, який після тренінгів змусив всю сім’ю сортувати сміття на балконі дев′ятиповерхівки. «Чи ми тепер можемо викидати сміття аби куди, коли поруч з нами діти, які споглядають за тим, щоб місто було чистим?»

Учасниками проекту стали діти та їх батьки, працівники установ міста. Всі вони отримали інформаційні буклети з правилами сортування сміття та видами відходів.

Сьогодні 63 комплекти сміттєвих баків, позначених яскравими наклейками з видами відходів встановлено у трьох дитячих садочках, коледжі, молодіжному центрі, міській раді, лікарні, спортивній та музичній школах. Окрім цього, в процесі реалізації проекту народилася ідея відзначити школи такими собі «ревізорськими» табличками. На них буде написано «тут сортують сміття» і вони мають бути встановлені на фасадах навчальних закладів першого вересня, тоді ж, у урочистій обстановці ми передамо школам комплекти сміттєвих баків.

Дякуючи участі у проекті, громада згуртувалася навколо проблеми та вже має нові ідеї для продовження проекту. Зацікавилися ідеєю навколишні громади, які за перспективним планом входитимуть у майбутню Вугледарську ОТГ – в планах придбання невеликих сміттєвих баків та є запит для Агенції на тренінг по сортуванню сміття. Школи подали ідею на придбання установок для компостування сміття для шкільних їдалень, також мають запити на проведення тренінгів для школярів. Агенція Розвитку замовила для свого офісу установку для утилізації паперових стаканчиків. 

Історія підготовлена активом НУО «АГЕНЦІЯ РОЗВИТКУ ВУГЛЕДАРА»Історія підготовлена її авторами, а міні ініціатива реалізована за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН), Проекту "Відновлення і примирення в охоплених конфліктом громадах України", який реалізується за підтримки Уряду Швеції і Швейцарської конфедерації. Погляди, думки, висновки та інша інформація, що представлені в цій публікації, не обов'язково відображають точку зору ПРООН, за винятком випадків, коли безпосередньо вказано, що ПРООН є автором тексту.


Читайте наші новини на телеграм каналі.

20:50
921
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!