Громадськість Донецької, Луганської, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської областей

Підведення підсумків за проєктом «Програма сприяння соціальній, трудовій та професійній реабілітації осіб з інвалідністю»

У рамках кабінетного дослідження був проведений експертний аналіз існуючих вітчизняних нормативно-правових документів; програм соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю; статистичних даних щодо реалізації державної політики у цій сфері. Крім того, був здійснений аналіз міжнародного досвіду щодо відповідної тематики, який порівнювався з практиками професійної реабілітації осіб з інвалідністю в Україні. За результатами кабінетного дослідження були сформульовані експертні висновки та рекомендації, які можуть бути використані для напрацювання програми сприяння соціальній, трудовій та професійній реабілітації й адаптації осіб з інвалідністю в Україні .    

 Соціологічне дослідження включало в себе всеукраїнське анкетне опитування цільової аудиторії у кількості 3158 осіб (особи з І, ІІ, ІІІ групами інвалідності); фокус-групове опитування (фокус-групи проводилися у 14 областях України та в м. Київ по 8-12 учасників у кожній групі); індивідуальні інтерв’ю з представниками бізнесу, які працевлаштовують осіб з інвалідністю (всього 30 інтерв’ю). Тематика дослідження стосувалася вивчення практичних аспектів існуючих на сьогодні умов, можливостей і перспектив для соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю в Україні (як з точки зору працевлаштованих осіб з інвалідністю або тих, хто знаходиться в пошуку роботи, так і з позиції потенційних або фактичних роботодавців).

Серед опитаних у рамках фокус-груп респондентів близько чверті відповіли, що наразі не працюють. При цьому відсутність роботи пов’язана з різними причинами – неможливістю знайти роботу з огляду на статус особи з інвалідністю, відсутністю мотивації або бажання пошуку роботи загалом, відсутністю досвіду або відповідної кваліфікації, незадоволеннями через умови роботи і доступності тощо.

Серед працевлаштованих осіб поширена неофіційна робота, у тому числі онлайн (фрілансер / диспетчер / консультант / викладач тощо). Офіційно працевлаштовані особи з інвалідністю, які в цілому задоволені своїм графіком і умовами на робочих місцях, часто обіймають посади у громадських організаціях (наприклад, які опікуються питаннями вразливих груп населення), або ж у державних установах.

Окреме питання є спілкування. Для людей з інвалідністю воно дуже важливе не лише через питання власне роботи, а й через бажання вийти зі звичного середовища, змінити образ життя, обмінятися досвідом з іншими, отримати нові знайомства і враження. У даному випадку заклик до інклюзивності може базуватися на об’єднуючих факторах, на спільних інтересах і бажаннях людей проявляти себе і бути частиною єдиного цілого. 

https://www.facebook.com/luhanskLAOLI/posts/191758...

Також, серед опитуваних респондентів є різний досвід комунікації з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю, центрами комплексної реабілітації, іншими державними установами чи громадськими організаціями.

                                                        

  Серед рекомендацій щодо покращення умов інклюзивності та сприяння професійній реабілітації та широкому працевлаштуванню осіб з інвалідністю з боку опитуваних у ході фокус-груп респондентів переважають наступні:

  • Покращення доступності транспорту та транспортної інфраструктури для більшої мобільності і присутності людей з інвалідністю в соціумі, спроможностей дістатися місця навчання / курсів / співбесіди / роботи / отримання соціальної допомоги тощо;
  • Налагодження системної комунікації та інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо прав і можливостей професійної реалізації осіб з інвалідністю з боку державних органів;
  • Створення умов мотивації, а не покарань для бізнесу з метою його зацікавленості в працевлаштуванні осіб з інвалідністю. 

За результатами проведених заходів і на основі зібраних даних формується збірник з матеріалами дослідження, підведеними підсумками, рекомендаціями і корисними посиланнями як для центральних органів виконавчої влади, так і для людей з інвалідністю й відповідних громадських організацій, які опікуються тематикою соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю в Україні,та буде у загальному доступі.

Географія проведення фокус-груп:.Вінницька область; .Донецька (підконтрольна уряду частина) область; Запорізька область; Івано-Франківська область; Луганська (підконтрольна уряду частина) область; Одеська область; Полтавська область; Дніпропетровська область; Харківська область; Черкаська область; Чернівецька область; Херсонська область; Сумська область; Львівська область; м. Київ.

01:19 Міхеева Інна
Северодонецк, Гвардійський проспект, 30/1 - 101
Немає коментарів. Ваш буде першим!