Громадськість Донецької, Луганської, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської областей

Досвід співпраці ЛАООІ та ПРООН відмітили на конференції, що організувала організація MyRight зі Швеції

MyRight випустили в цифровому форматі публікацію «Мир для всіх - включення людей з інвалідністю розбудови миру».

У публікацію увійшли й успішні кейси з України, зокрема по співпраці ГС «Луганська Асоціація організацій осіб з інвалідністю» та Програми ООН із відновлення та розбудови миру за напрямком її роботи по соціальній єдності, експериментів залучення громадськості з числа людей з інвалідністю до ГІСМАОВК (Геоінформаціна система моніторингу, аналізу, оцінки та вирішення конфліктів») та роботи просвітницької мережі «Амбасадори миру».

MyRight зробили цю подію доступною для всіх та презентація міжнародної доповіді відбулися 3 березня 2021 року на платформі Zoom англійською та шведською мовами з перекладом на мову жестів. В заході прийняло участь 53 особи з різних стран, у тому числі з Боснії та Герцеговини, Шрі-Ланки, України, Швеції та інших, з числа представників відповідних громадських організацій та міжнародних установ.

Слід зазначити, що міжнародне дослідження з питань включення людей з інвалідністю до миробудування проводилось з квітня 2020 року по лютий 2021 року за фінансування Академії Фольке Бернадота. Дослідження збирало знання та досвід щодо політики, стратегій та практики різних частин міжнародного співтовариства щодо включення людей з інвалідністю до мирних процесів та ініціатив.

Мета дослідження:

- сприяти доступу до знань щодо політики, стратегій та підходів щодо залучення людей з інвалідністю до розбудови миру;

- оцінити та проаналізувати потенціал, політику, стратегії та підходи щодо включення інвалідів до числа ключових установ ООН та інших відповідних міжнародних та національних зацікавлених сторін на підтримку процесу миру та примирення;

- зібрати та представити погляди та перспективи щодо потреб та інтересів Партнерських організацій з питань інвалідності та їх ключових виборчих груп щодо рівня їх включеності у мирні процеси;

- надати рекомендації агенціям ООН та іншим національним та міжнародним миротворчим проектам. організації суттєво залучати людей з інвалідністю та враховувати їх права, потреби та перспективи у мирних ініціативах;

в державах, які досліджувалися. 

Повний текст Звіту опубліковано на сторінці MyRight https://myright.se/en/lansering-av-rapport-peace-f...

та з ним можна ознайомитись тут:

https://phs.myright.se/documents/736FB7EA-DDF8-44A...

Цитуємо нижче текст, який включено до публікації.

«3.5 Міні-кейс України.

УКРАЇНА ПІДПИСАЛА Конвенцію ООН про права людей з інвалідністю в 2008 році та ратифікувала її в 2010 році.

Згідно з офіційними даними, повідомленими Комітетом ООН з прав людини у 2020 році, 2 703 006 осіб живуть з інвалідністю в Україні. Це приблизно 6% населення.

За даними Української Гельсінської спілки з прав людини, є питання надійності даних, коли мова йде про офіційну статистику та дані про людей з інвалідністю. Це також наголошують організації громадського суспільства в Україні.

Рух за права людей з інвалідністю в Україні історично мав широкий спектр організацій, які зосереджувались на проблемах інвалідності з 1990-х років і далі. У 2002 році приблизно 900 організацій громадянського суспільства зосередили свої зусилля та свою діяльність на питаннях інвалідності та існувало близько 38 коаліцій ОГС (організацій громадянського суспільства), які були зосереджені з питань інвалідності.

Зусилля сучасних груп з питань прав людей з інвалідністю зосереджувались на широкому спектрі тем, таких як: доступність інфраструктури, самостійне життя, просування культури інвалідності у спорті, інклюзивній освіті, професійному навчанні та багатовимірній реабілітації.

Однак, існував розрив між успіхами на місцевому рівні та успіхами в політиці на національному рівні щодо прав людей з інвалідністю.

У звіті, опублікованому Українською Гельсінською спілкою з прав людини в 2016 р., описано, що люди з інвалідністю постраждали від збройного конфлікту більшою мірою, ніж люди без інвалідності. Кілька питань сприяють негативному впливу конфлікту, який зазнають люди з інвалідністю, зокрема: відсутність доступу до можливостей евакуації; відсутність доступу до служб підтримки та інформації у доступних форматах; недоступні бомбосховища та засоби розподілу їжі.

ОГС в Україні висловили, що, незважаючи на ратифікацію Конвенції про захист прав людини, національні програми та законодавчі ініціативи, розроблені після цього, все ще не розглядають проблеми, з якими стикаються люди з інвалідністю, і не вирішують їх. Крім того, законодавча влада щодо попереджень населення про ризикові ситуації чи евакуацію не розглядає аспекти, що стосуються людей з інвалідністю. У багатьох ситуаціях люди з інвалідністю були вимушені залишатися на непідконтрольних уряду районах. Інший виклик стосується перетину лінії зіткнення між урядом та неконтрольованими урядом районами Донецької та Луганської областей, оскільки пункти пропуску недоступні на візках, а також маршрутні таксі, запропоновані для перевезення.

ГС «Луганська асоціація організації людей з інвалідністю» (ЛАООІ) в даний час переглядає і доступність пунктів пропуску. Цей висновок ілюструє те, що Женевська академія (2019) називає «інвалідами, забутими жертвами збройних конфліктів». У той же час потенційно відкрилася пандемія Covid-19.

Під час пандемії в Інтернеті з'явилося більше людей з інвалідністю, і ЛАООІ отримувала повідомлення від людей з інвалідністю з непідконтрольних уряду районах і зараз вивчає шляхи допомоги їм.

Луганська асоціація організацій людей з інвалідністю - це парасолькова організація, яка представляє різні категорії інвалідності, такі як фізичні вади, слух та вади зору. Асоціація зосереджується на різноманітних видах діяльності, таких як: надання можливостей працевлаштування людям з інвалідністю, доступність інфраструктури, полегшення доступу до протезів у місцевій громаді та Луганській області в цілому, і нещодавно вони почали залучатись до координації гуманітарної допомоги. Окрім цього, протягом останніх двох років асоціація почала співпрацювати з ПРООН та Програмою ООН з відновлення та розбудови миру, яка працює на сході в Україні. Асоціація досягла партнерства з ПРООН через відсутність підтримки з боку урядових установ. Асоціація співпрацює з ПРООН у різноманітних проектах та програмах, таких як: мережа інклюзивних радників, ГІСМАОВК, Амбасадори миру та лабораторії толерантності. Мережа інклюзивних радників була ініційована асоціацією за підтримки ПРООН з метою пошуку активних осіб, як з інвалідністю, так і без неї, які б захищали права людей з інвалідністю та просували концепцію універсального дизайну. Ініціатива стартувала в кількох містах поблизу лінії зіткнення і звідти зростала. На сьогодні мережа інклюзивних радників складається з 14 осіб.

Ще одна ініціатива - Амбасадори Миру - мережа здебільшого складається з викладачів освітніх установ Луганській та Донецькій областей, яка розпочалася з відповідних тренінгів від ПРООН у 2018 року. Тренінги були зосереджені на зміцненні компетенцій, пов’язаних з ненасильницьким спілкуванням, трансформацією конфліктів та побудова діалогу, серед іншого.

В інтерв’ю MyRight представник ЛАООІ наголосив, що найважливішою рекомендацією для передачі владним установам, агенціям ООН та іншим зацікавленим сторонам, які беруть участь у миробудівних заходах, є зміна їхнього підходу щодо розгляду людей з інвалідністю, як малозабезпеченої вразливої групи на розглядання їх як вкладників у розвиток. ПРООН в Україні пройшла довгий шлях у виконанні цієї рекомендації, оскільки асоціація включена до стратегічного планування ПРООН та реалізації щорічних планів діяльності.

За даними Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), в Україні спостерігається тенденція до застосування медичного та благодійного підходів до інвалідності. Це аспект, що впливає на стан людей з інвалідністю в конфлікті на Сході України. УГСПЛ стверджує, що надзвичайно важливо, щоб особи з інвалідністю та внутрішні переміщені особи (ВПО) були залучені до процесів прийняття рішень, що стосуються їх, брали участь у розробці політик та реалізації ініціатив, що відповідає соціальній моделі включеності людей з інвалідністю в процеси управління. УГСПЛ рекомендує залучати людей з інвалідністю, як експертів до програм відновлення та розбудови миру в Східній Україні, щоб забезпечити врахування принципів універсального проектування при відновленні інфраструктури».

13:16 Ганна Борова
Северодонецк, Гвардійський проспект, 30/1 - 101
Немає коментарів. Ваш буде першим!