Туристична Лиманщина

Туристична Лиманщина

Міні проект активістів ГО ЦЦПГА «Крила» с.Крива Лука, Лиманська ОТГ, що став переможцем конкурсу ПРООН для представників активних громадян Луганської та Донецької областей, які були учасниками візитів з обміну досвідом в інші регіони України з питань соціальної єдності та примирення, перетворився дійсно на цікаву Історію успіху, яка розкривається поступово далі по тексту.

Лиманська громада – перша об’єднана в Україні. Водночас є однією з самих великих в Донецької області. Сьогодні на Лиманщину прямують гості з інших регіонів для обміну досвідом стосовно соціально-економічного розвитку. Більшість з них приємно вражена зеленим потенціалом. На мапі район виглядає як зелено-блакитна пляма. Найбільш популярні на Донеччині рекреаційні зони для відпочинку знаходяться саме тут. Близько 200 баз відпочинку, водні ресурси – Блакитні озера, річка Сіверський Донець, десятки озер і озерець, вихід на Червонооскільське водосховище, ліс, заповідник, заказники, частина Національного природного парку «Святі гори», туристичні об'єкти — Страусина ферма і Дендропарк. Складається громада з 40 населених пунктів, у більшості сел та селищ, частина з яких, на жаль, має тенденцію до зникнення. На відміну від сусідніх міст, Слов’янська, Бахмуту, Краматорська, на території району не побудовано підприємств важкої промисловості, він має особливості заселення та традиції. 


Image

Це великий пласт розрозненої по різним джерелам інформації.

Де можна дізнатися про історію Лиманщини? Чим вона цікава? Які таємниці оберігає ця земля? Що за події відбувалися тут століття тому? А головне, що з цього приводу можуть розказати самі мешканці, особливо старожили, яких тут переважна більшість? З таких простих питань зародилася ідея проекту. І стало зрозуміло, що саме відповідь на них може об’єднати людей спільним бажанням розказати про свій край, про традиції, про пам’ять пращурів, зберегти її. Без відчуття своєї унікальності, змісту, особливостей неможливий комплексний туристичний розвиток Лиманщини.

Метою проекту було зібрати увесь цікавий матеріал історичного, природного, етнографічного напрямку і на єдиній мапі продемонструвати його. На нашу думку багато цікавого та важливого залишається як поза очима як гостей громади, так і самих мешканців.

На першому етапі були залучені експерти-краєзнавці й проведено круглий стіл в Народному краєзнавчому музеї м. Лиман. Ми розмовляли про матеріальну і нематеріальну культурну спадщину, про відомі й невідомі зелені стежки району. Працювали з історичними картами, підготували первинний матеріал, познайомилися з історичними джерелами та даними археологічних досліджень.

Image

Наступний етап проекту передбачав практичні дослідження. Протягом кількох місяців було відвідано понад двадцять населених пунктів, зібрано та оцифровано багато унікального матеріалу, налагоджені контакти з робітниками культури, вчителями, старожилами й т.і. Практично в кожному селі ми зустрічали людину, що дбайливо збирає його, старожилів, що охоче розповідають про своє минуле. Багато де до важливої справи залучені діти.

«Історія Лиманського району досі була дуже мало вивчена. До того ж, ті історичні події, які були відомі й широко висвітлені в місцевій краєзнавчій літературі, багато в чому виявилися пов'язані до зовсім іншої місцевості. Виникла необхідність детально досліджувати минуле Лиманщини. Проект «Відновлення управління та примирення в охоплених конфліктом громадах України», який реалізується ПРООН в Україні за підтримки Швейцарської Конфедерації та уряду Швеції, дав мені можливість стати частиною сильної команди, що об'єднала спільні зусилля для дослідження минулого рідного краю.

Image

За час участі в цьому проекті ми змогли відвідати найдальші та непримітні на перший погляд куточки Лиманського району і зробити багато несподіваних краєзнавчих відкриттів. Поступово кожне з цих відкриттів ставало відомим широкому загалу на сторінках місцевої газети «Лиманська сторона». Завдяки проекту краєзнавча рубрика збагатилася новими матеріалами, а багато жителів Лиманщини поглянули на свій рідний край зовсім іншими очима. Вивчення особливостей рідної місцевості об'єднує людей, відволікає їх від буденності, дає відчути власну вагомість в долях наступних поколінь. Я вважаю, що цей проект дав потужний поштовх розвитку регіонального краєзнавства. Думаю, що попереду нас чекає ще багато цікавих відкриттів.» — Неля Фотіна, учасниця проекту, член спілки краєзнавців України.

Image

Публікації в газеті «Лиманская сторона» зібрані в окремому розділі

https://liman.in.ua/special-projects/picturesque-limanschina/ :

Навіть села, що зараз вже практично зникають з карти і де залишилося кілька сімей знайшли та віддали нам унікальні артефакти на пам’ять. Їх було передано колекціонерам. Подробиці можна прочитати тут https://tw1npeaks.blogspot.com/2018/05/kirpich-zavoda-ukrainskogo-voennogo-poseleniya.html

Image

Нас чекали зустрічі з неймовірними людьми, народними майстрами і підприємцями. Шукали і ексклюзивні речи. Наприклад така вішалка претендує стати унікальним лиманським сувеніром.

Image

Image

Були й особливі подарунки. Максим Меценко, учасник проекту, що досліджує тему колонізації середньої течії Дінця зробив колекцію копій хрестів та дукачів Слобожанщини і в одну з поїздок від імені краєзнавців подарував її ГО «ЦПГА «Крила». 

Image

«Радий був долучитися до проекту, а особливо тому, що нарешті вдалося дістатися до самих віддалених місць Лиманщини, поспілкуватися з колегами, обмінятися думками, почути розповіді місцевих жителів. Наприклад, був приємно вражений від зустрічі з Володимиром Малихіним, відомим у світі бджолярем-дослідником. Наша команда мала унікальну можливість поспілкуватися з ним та послухати міні-лекцію про апітерапію. І взагалі, кожна поїздка і кожна зустріч допомогла зібрати унікальний матеріал для публікацій, є з чим працювати і ділитися. А ще дуже приємно отримувати зворотний зв'язок від лиманців, подяки за опубліковані дослідження. Адже історія це ми, те що навколо нас і під нашими ногами» — Михайло Кулішов, краєзнавець, автор блогу «Шахты и рудники Донбасса», учасник проекту.

Image

Таким чином електрона інформаційна база Лиманщини поповнилася цінним матеріалом, усі об’єкти під різними категоріями наносяться на карту google, і по кожному з ним готується матеріал для публікації. Після ретельної експертної перевірки та доповнення буде опубліковано на сайті. Сайтпередбачає шість розділів і зараз по ним закінчуються технічні роботи.

Адреса сайту: http://greentour.dn.ua/

Image

Зроблена «матриця», яка послідовно буде наповнюватися змістом. Тому, третій етап проекту триває — вже зараз зрозуміло, що в деякі місця треба повертатися і проводити більш детальні дослідження. Кожного разу відкриваються додаткові факти, з'являються нові свідки подій, або відкриваються нові джерела інформації.

Нам приємно відзначити, що до участі в проекті активно долучилися партнери – Відділ культури й туризму Лиманської міської ради, газета «Лиманская сторона» і далі, по ходу зустрічей та візитів — представники сільських громад. Адміністративний, громадський, комерційний і експертний ресурси поєднали свої плани. Ми спілкуємося, постійно знаходимося зв’язку, у пошуках цікавої та важливої для сайту інформації. Тепер у нас команда і завдяки проекту нам вдалося акумулювати зусилля для розвитку туризму Лиманської ОТГ.

Одразу після підготовки он-лайн версії туристичного путівника плануємо приступити до розробки його друкованої версії.

Туристична Лиманщина на фейсбук

https://www.facebook.com/groups/GreentourLiman/

Image

Історію підготувала Яна Синиця.Історія підготовлена її автором, а міні ініціатива реалізована за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН), Проекту «Відновлення і примирення в охоплених конфліктом громадах України», який реалізується за підтримки Уряду Швеції і Швейцарської конфедерації. Погляди, думки, висновки та інша інформація, що представлені в цій публікації, не обов'язково відображають точку зору ПРООН, за винятком випадків, коли безпосередньо вказано, що ПРООН є автором тексту.


Image


Читайте наші новини на телеграм каналі

17:19
1394
No comments yet. Be the first to add a comment!