​«Свіже повітря - здорова дитина»

​«Свіже повітря  - здорова дитина»

Історія успіху ініціативної групи «Джерело» смт. Черкаське, Слов’янського району, Донецької області. У 2010 році у селищі Черкаському трапилось лихо – вщент згорів дитячий садок. Будівля була дуже старою, давно перебувала без капітального ремонту.

Весь персонал та дітей перевели у будівлю Черкаської ЗОШ І-ІІ ступенів. Дошкільний заклад розташувався на першому поверсі школи у окремому крилі. Завдяки зусиллям місцевої влади та влади району були залучені кошти для створення умов для перебування дошкільнят. Протягом 8 років і влада, і спонсори, і колектив, і батьки дітей активно брали участь в оснащенні дошкільного закладу необхідним обладнанням. Але, нажаль, для дітлахів не було створено майже ніяких умов для прогулянок на свіжому повітрі. 

Зображення

В українського народу є таке прислів’я: «Нема щастя без здоров’я».

Здоров’я дитини ні з чим незрівнянна цінність. Якщо малюк здоровий, то й процес його виховання та навчання відбувається продуктивніше, він здатний засвоювати нове, бути творцем свого «Я», відчувати радість життя. Саме в дошкільному віці закладається фундамент здоров’я та довголіття, витривалості та стійкості дитячого організму.

Всім відомо, що запорука здорової дитини – це свіже повітря. Діти повинні перебувати на свіжому повітрі 4-5 годин на день. Але для цього необхідні спеціальні умови.

Саме тому, коли ми дізналися про те, що Проект «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» проводить конкурс міні ініціатив, то члени ініціативної групи «Джерело» та активні громадяни селища вирішили взяти участь у цьому конкурсі. 

Зображення

А ще українці кажуть: «Не було б щастя – та нещастя допомогло». Саме те нещастя, коли згорів садок об’єднало людей селища, навчило їх домовлятися між собою, співпрацювати, — і це вміння об’єднуватися допомогло нам у розробці проекту та організації людей.

Коли проект був розроблений, ініціативна група «Джерело» презентувала його на сесії Черкаської селищної ради та на батьківських зборах у дошкільному закладі.

Черкаська селищна рада зразу ж відгукнулась на пропозицію спів-фінансування проекту. Батьки дітлахів гаряче підтримали ініціативу. Так Воловоденко Олександр сказав: «Я пам’ятаю, як дружно ми всі працювали у 2010 році, коли згорів садок, обладнуючи нове приміщення для групи дошкільнят. Я готовий надати фінансову допомогу, транспорт!» Мірошниченко Олександр наголосив на необхідності створення умов для прогулянок дітей: «Зараз в садок ходе мій онук, а перед цим ходила онучка. Вони весь час казали: «Діду! Чому у садіку нема качелі і лавочки, як у нас вдома?» Тому, я, як тричі дід, зобов’язуюсь допомагати в обладнанні майданчика. В мене є інструмент, в мене є уміння, і людей організувати я зумію. Погукаю сусідів та кумів – ми тут все зробимо!» Черкасов Володимир: «Я багато балакати не буду – просто допоможу, чим зможу! А ще попрошу знайомих, щоб допомогли із автомобільних шин зробити поробки для ігор дітей.» Горобець Ібоя: «Ми переселенці, приїхали нещодавно з Донецька, не знаємо історію про згорівший садік, але бачимо, які тут всі дружні – і колєктів садіка і школи молодці, шо проект цей придумали, і власть поможе – точно знаю, і ми з дідом не відстанемо – все будем робити!» Владислав Єжак: «Досить розмов – треба дружно братись до діла! Говоріть коли та що треба робити, я обов’язково прийду, якщо треба, то відпрошусь на роботі або поміняюсь зміною з напарником»

Ось так починав реалізовуватись наш проект «Свіже повітря – здорова дитина». Ми раділи, що люди відгукнулися на нашу ініціативу, що вони згуртувались заради спільної мети, що кожен з них зрозумів, що тільки доклавши зусиль можна чогось добитись та покращити умови життя.

На нашому майданчику для прогулянок дітей не було ні пісочниці, ні гойдалки, ні тіньового навісу. Діти не могли гуляти у дощову та вітряну погоду, бо сховатись було ніде. Та і влітку палюче сонце не давало насолодитися свіжим повітрям. Доводилось виходити з дітками у лісосмугу, але і тут підстерігала небезпека – кліщі, або ж бите скло, залишене недбайливими відпочиваючими. Ось і доводилось діткам більше сидіти у групі, що негативно впливало на їх здоров’я. 

Зображення

Тому ми вирішили придбати перш за все тіньовий навіс та пісочницю (коштиУряду Швеції і Швейцарської Конфедерації) та гойдалку (кошти Черкаської селищної ради). Черкаський селищний голова Падалка Сергій запропонував обладнати підлогу тіньового навісу тротуарною плиткою для того, щоб було і зручно, і красиво. Селищна рада виділила кошти на будівельні матеріали (тротуарну плитку, цемент, пісок, фарбу), надала кваліфікованого працівника для обладнання підлоги тіньового навісу.

Слов’янський крейдяно-вапняний завод «СКВЗ» надав кремній, який був потрібен у якості «подушки» перед викладенням тротуарної плитки. 

Зображення

Кремінський завод «Ритм» не тільки став надійним постачальником тіньового навісу, пісочниці та гойдалки, але і виступив спонсором – виділив кошти на придбання бордюру.

Батьки дітлахів також не залишились осторонь – хтось ніс гроші, хоча і невеликі (10, 20, 30 гривень), але вони також були необхідні, бо потрібні були болти, гайки, свердла, диски для болгарки, електроди для зварювального апарату та багато інших дрібничок без яких не впоратись. Хтось приносив фарбу, якої не вистачало у найвідповідальніший момент. Хтось ніс квіти для обладнаних клумб. Дехто від щирого серця дарував лопату та граблі, щоб було чим обробляти клумби.

Активну участь у реалізації проекту брали працівники центру безпеки громадян Черкаської селищної ради. Вони допомагали демонтувати залишки старих будівель, бордюрів, викорчовували пеньки від спиляних аварійних дерев. 

Зображення

Комунальне підприємство «Громада» надало трактор для привезення піску та розрівнювання ґрунту. 

Зображення

Тиждень напередодні травневих свят був насичений підготовчими роботами ділянки для прогулянок: в дружньому гурті працювали батьки дітлахів, їх старші брати та сестри, представники старшого покоління, які ділились досвідом роботи і просто небайдужі жителі селища. 

Зображення

І ось найвідповідальніший момент доставка і монтаж тіньового навісу та пісочниці! Пліч-о-пліч кипить робота по монтажу та установці обладнання! А навколо дружня атмосфера, яка єднає всіх у спільну єдину родину! 

Зображення

Протягом останніх двох тижнів квітня, травня та першого тижня червня, не припиняючись ні на один день, кипіла робота по облагородженню майданчика для прогулянок. 

Зображення

До реалізації проекту було залучено біля 150 осіб – це батьки дітлахів, працівники школи, дошкільного закладу, працівники Центру безпеки громадян, комунального підприємства «Громада», просто небайдужі жителі селища, школярі Черкаської ЗОШ І-ІІ ступенів, і навіть самі дошкільнята, дивлячись як працюють дорослі, намагались допомогти – носили пісок маленькими відерцями, збирали камінці, пригощали дорослих водою, а ще – просто сміялись, радіючи кожній дрібниці, що з’являлась на майданчику, — і це так підбадьорювало дорослих, що їм хотілося ще більше зробити для дошкільнят. Так замість просто огорожі із автомобільних шин у нас з’явився Казковий Дракон, який потім чомусь дивним чином, з подачі дітей перетворився у добру Драконшу Фросю. Давні шини, що були вкопані багато років тому перетворились у веселу сороконіжку та черв’ячків, равликів, жуків-сонечок. Позитивні емоції дітлахів викликав герой сучасних мультфільмів «Міньйон», якого обладнали поряд із тіньовим навісом. На тротуарній доріжці, що веде до майданчика для прогулянок фарбами намалювали різні розвиваючі вправи, завдяки яким діти закріплять вміння рахувати, вміння орієнтуватись у просторі та вміння стрибати та ходити різними способами. Але найбільше сподобались дітям два стилізованих автомобіля, вироблених із автомобільних шин – це «маквін» та «поліцейський автомобіль». Тепер малята зможуть ще краще засвоїти правила безпечної поведінки на дорозі, граючись на цих автомобілях. 

Зображення

Активну допомогу в облаштуванні місця для прогулянок дошкільнят надали школярі Черкаської ЗОШ І-ІІ ступенів. Це наповнення пісочниць піском, підготовка клумб, а ще – школярі – справжні дизайнери.
В школі проводилась акція «Зроби довкілля чистішим». Школярі середньої ланки слідкували, щоб прилегла територія була чистою від сміття, вели роз’яснювальні бесіди з молодшими товаришами. Нажаль діти виявили дуже багато порожніх пластикових пляшок, що були розкидані вздовж дороги. Спочатку все це збиралось та складалось у сміттєві контейнери, але потім виникла ідея робити різні поробки з пластикових пляшок.
Спочатку діти приносили пляшки з дому, потім просили всіх знайомих приносити пластик. Стараннями школярів Черкаської ЗОШ І-ІІ ступенів у нас на майданчику з’явились дві клумби, які діти назвали «Царівна-лебідь» 

Зображення

5 червня 2018 року у Черкаському ДНЗ «Дюймовочка» була організована розвага «У здоровому тілі – здоровий дух» для дошкільнят та школярів Черкаської ЗОШ І-ІІ ступенів, на території якої знаходиться дошкільний заклад.

Ця розвага одночасно стала фіналом міні ініціативи «Свіже повітря –здорова дитина», що виконана завдяки співпраці Черкаської громади з Проектом «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України», який реалізується ПРООН в Україні за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації та Уряду Швеції та відкриттям оновленого майданчика для прогулянок дітей.

В гості до малят завітали представники влади Черкаської ОТГ: секретар Черкаської селищної ради Кривоконь Олексій, начальник відділу освіти Литвинова Ірина, начальник відділу культури Гавриш Валентина. Із солодощами та призами для переможців спортивних змагань завітав начальник Слов'янського відділу поліції полковник поліції Альошин Сергій. На гостину прийшли батьки дошкільнят та школярів, односельці, що допомагали реалізовувати міні ініціативу, а також сім’ї, що у наступному навчальному році приведуть в садочок своїх дітей.

Почесні гості гаряче вітали всіх присутніх, дякуючи їм за те, що приклали немало зусиль, щоб обладнати майданчик для прогулянок дітей. Вони були запрошені в журі для оцінки конкурсів та спортивних змагань.

В змаганнях брали участь 4 родини дошкільнят. Дивлячись на мужніх, красивих, кмітливих, спритних, веселих учасників змагань всі присутні заряджались позитивною енергією, а спортивний азарт об’єднував усіх у єдину дружню родину.

В перервах між змаганнями для дітлахів організовувались різноманітні конкурси та естафети, що наповнювало навколишню атмосферу радістю та бадьорістю.

Навіть почесні гості не змогли просто бути суворими членами журі – вони також стали активними учасниками спортивних змагань! 

Зображення

Підводячи підсумки всього зробленого, хочеться сказати про те, що наша проектна ідея охопила навіть більшу кількість бенефіціарів, ніж ми планували.

  • Реалізація міні-ініціативи дала можливість створити безпечні умови для перебування на свіжому повітрі вихованців дитячого садочку, що суттєво вплине на якість здоров’я дітей та формування в них ціннісного відношення до власного здоров’я.
  • Були досягнуті такі результати:
  • У малят з’явилась можливість більше часу перебувати на свіжому повітрі, внаслідок чого зменшиться рівень захворюваності дітей та кількість лікарняних по догляду за хворою дитиною у їх батьків
  • Підвищення якості пропаганди здорового способу життя.
  • Підвищення культури поведінки в суспільних місцях жителів громади.
  • Підвищення престижу дошкільного закладу.
  • У вихідні дні та у вечірні години жителі прилеглої території відвідують майданчик для прогулянок зі своїми дітьми та зручно відпочивають у тіньовому навісі

Зображення

А найголовніший результат – це те, що ми змогли соціально згуртувати та мобілізувати жителів громади, дали їм розуміння того, що тільки доклавши своїх зусиль можна змінити на краще своє життя та життя громади.

Реалізуючи проекти ми висвітлювали його результати у соціальних мережах, на сайті громади Черкаської селищної ради: 

https://www.facebook.com/groups/629654913886680/

https://www.facebook.com/groups/2022254151431293/

https://www.facebook.com

http://cherkaska.gromada.org.ua

Зображення

Ініціативна група «Джерело» в теперішні час вже є громадською організацією «Джерело ідей». Ми надалі плануємо співпрацювати з міжнародними організаціями та донорами. Є плани реалізувати міні ініціативи по безпеці дорожнього руху, проекти по відбудові та розширенню дошкільного закладу, адже в нашому селищі існує величезна черга до закладу дошкільної освіти, є ідеї по створенню психологічного центру та ще багато інших.

Тетяна МельниченкоІсторія підготовлена її автором, а міні ініціатива реалізована за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН), Проекту «Відновлення і примирення в охоплених конфліктом громадах України», який реалізується за підтримки Уряду Швеції і Швейцарської конфедерації. Погляди, думки, висновки та інша інформація, що представлені в цій публікації, не обов'язково відображають точку зору ПРООН, за винятком випадків, коли безпосередньо вказано, що ПРООН є автором тексту.


Зображення


Читайте наші новини на телеграм каналі

14:14
1015
Немає коментарів. Ваш буде першим!