​Ресурсний центр «Громадський простір» села Євсуг. Біловодщина

​Ресурсний центр «Громадський простір» села Євсуг. Біловодщина

Цей міні проект активістів села Євсуг Біловодського раону Луганської області став переможцем конкурсу ПРООН для представників активних громадян Луганської та Донецької областей, які були учасниками візитів з обміну досвідом в інші регіони України з питань соціальної єдності та примирення.  Всі події по проекту представлені далі у вигляді Історії успіху від ГО «Євсуг діє».

Село Євсуг знаходиться між смт. Біловодськ та м. Старобільськ. Через центр села прокладена траса Мілове-Харків. Життя громади протікало «за течією». Проте, в жовтні 2017 було створено громадську організацію, проте члени ГО розпочали свою діяльність задля відновлення села ще раніше, будучи ініціативною групою на початку 2017 р. Серед активістів – місцеві корінні жителі; ті, для кого село стало рідним; особи, що тимчасово перемістилися в результаті конфлікту на Сході.

Зображення

Працюючи на благо громади, ГО не мала приміщення, де б реалізовувалися поставлені завдання; не мала технічного оснащення. Тому, було поставлено ціль – власне для членів ГО «Євсуг діє», а також жінок нашої громади села Євсуг (ті, що мешкають в селі, жінки зі статусом ВПО, багатодітні матері та жінки з інвалідністю); дітей, студентів, які стикаються з головною проблемою – у селі відсутні місця для генерації нових ідей, проведення різноманітних презентацій, майстер-класів, зустрічей з друзями-однодумцями, щоб разом втілювати в реальність ідеї, ініціативи та якісного відпочинку, створити ресурсний центр.

Так, це – місце ( облаштована меблями та технічними засобами), де передбачався б розвиток громадської активності жінок громади (жінок, що мешкають в селі, жінок зі статусом ВПО, багатодітних матерів, жінок з інвалідністю), дітей, студентів, підвищення рівня їхньої самооцінки, ролі в суспільно-політичному житті села, району, формування гендерної культури; передбачає відкритий простір для комунікації молодих жінок та жінок старшого віку між собою, а також інтеграцію жінок зі статусом ВПО у громаду села, реалізації різноманітних ініціатив; підтримку ініціатив жінок, спрямованих на соціалізацію та залучення до життя громади.

Тому, було прийнято рішення на зборах ГО взяти участь у Конкурсі з отримання міні-грантів для міні-ініціатив для представників активних громадян, які були учасниками візитів по обміну досвідом в інші регіони України з питань соціальної єдності та примирення ПРООН для Луганської та Донецької областей за підтримки Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України». Членом ГО «Євсуг діє» було підготовлено проект, підтримано та надано фінансування на його реалізацію.

Після створення Ресурсного центру «Громадський простір» ми очікували на наступні результати:

дозволить вирішити потребу жінок в спілкуванні за інтересами – жінки громади (жінки зі статусом ВПО, жінки-пенсіонерки, багатодітні матері, жінки з інвалідністю) зможуть спілкуватися в окремому пристосованому, обладнаному, приміщенні;

отримання юридичних, психологічних, медичних консультацій під час семінарів, тренінгів, бесід жінкам громади (жінкам зі статусом ВПО, жінкам — пенсіонеркам, багатодітним матерям, жінкам з інвалідністю), студентам;

жінки зі статусом ВПО зможуть комфортніше адаптуватися, завести друзів, а шляхом співпраці у ресурсному центрі почати почуватися повноцінною частиною місцевої громади;

ресурсний центр зможе задовольнити потребу в психологічному розвантаженні для багатодітних жінок шляхом проведення сеансів, тренінгів з усунення материнського вигорання, шляхом кава-бесід, релаксаційних заходів;

для дітей буде організовано змістовне дозвілля, яке допоможе їм не лише розважитися, але й навчитися чомусь новому, розвинути свої здібності, самовдосконалитися;

розпочне діяльність міні кіно-клуб, що дозволить правильно і з користю організувати та провести дозвілля для дітей, студентів, жінок громади (жінок зі статусом ВПО, багатодітних матерів, жінок з інвалідністю, жінок-пенсіонерок);

жінки за рахунок спільної активності зможуть знімати стреси та допомагати одна одній виходити зі стресових ситуацій, а також обмінюватися досвідом з подоланням життєвих криз, позитивного виходу з конфліктних ситуацій;

проводитимуться навчання у форматі тренінгів, які проводитимуть жінки-підприємці села, що навчить фінансової грамотності (тренінги з успішними жінками-підприємцями, що мають власну справу, допоможуть розвити лідерський потенціал та навички самопрезентації жінок в громаді, додадуть мотивації та енергії для втілення своїх ідей в життя);

відкриття можливості для талановитої та інтелектуальної молоді (проведення лекцій, семінарів, тренінгів, а також залучення молоді для роботи в центрі з дітьми, жінками сприятиме розвитку особистісних та професійних навичок і вмінь з подальшим застосуванням цих знань на практиці).

Більшість з очікуваного та запланованого — нами виконано.

6 квітня 2018 року за підтримки Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» (UNDP/RGR), було отримано оргтехніку для Ресурсного центру «Громадський простір», що створився в рамках цього ж проекту в с. Євсуг Біловодського району Луганської області, а 4 травня 2018 року — отримано меблі.

Зображення

Першим запланованим заходом 28.04.2018 року стало проведення робіт по відновленню тумби під прапором в центрі села Євсуг, а сам прапор змінили на новий. Провели спільно з молоддю села, активістами громади. Молодь оновлювала тумбу, дорослі провели невеличкий суботник. Спільна робота тепер «радує око»!

Зображення

Ресурсний центр «Громадський простір» в с. Євсуг Біловодського району Луганської області, створений за підтримки Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» (UNDP/RGR), покликаний працювати на благо громади. Тому, 28.04.2018 року, використовуючи придбану оргтехніку, було розроблено графіки руху автобусів та заламіновано їх, а згодом розміщено на зупинках в селі Євсуг.

Зображення

Ми піклуємося про комфорт наших мешканців і гостей села!

6 травня 2018 року проведено запланований захід в рамках Конкурсу з отримання міні-грантів для міні-ініціатив для представників активних громадян (які були учасниками візитів по обміну досвідом в інші регіони України з питань соціальної єдності та примирення ПРООН для Луганської та Донецької областей за підтримки Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» (UNDP/RGR) – «Кіно під зорями».

Завдяки сучасній оргтехніці, придбаній в рамках цього ж проекту вдалося організувати змістовне дозвілля в вечірній час в селі Євсуг, біля сільської бібліотеки; за допомогою створення «літнього кінотеатру», який в подальшому діятиме на постійній основі у літній період, сприятимемо формуванню у мешканців села культури спілкування, зміцненню сімейних зв'язків між молоддю та дорослими, а також сприятиме адаптації ВПО в громаді села.
А наслідок заходу — задоволення та гарний настрій молоді, дітей і дорослих мешканців нашого села! «Кіно під зорями» чекає на мешканців громади кожної неділі. А фільми чи мультфільми обираються шляхом голосування протягом тижня.

Зображення

Ресурсний центр «Громадський простір» в с. Євсуг Біловодського району Луганської області, створений за підтримки Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» (UNDP/RGR), покликаний працювати на підтримку безпеки в громаді. З приходом весни в громаді розпочалися пожежі в результаті підпалів сухостою. Особливо ситуація загострилася, коли населення села активно розпочало впорядковувати присадибні ділянки, намагаючись позбавитися від опалого минулорічного листя, сухої трави, чи іншого мотлоху найменш трудомістким способом – спалюванням. 

Зображення

Також почали випалювати ділянки пасовищ за селом. Зрозуміло, що для дітей молодших трава, котра горить — це забава, розвага. Але про те, чим ця забава може закінчитися, вони не думають. Ті ж, хто старший, часто підпалюють траву з хуліганських мотивів. Якщо говорити про дорослих, то багато хто робить це свідомо, думаючи, що спалювання трави корисне. Вважають за краще випалювати траву й ті, хто лінується прибирати сміття і сухостій вручну. Прикро, але такі горе-прибиральники не переймаються, що для вогняної стихії потрібно дуже мало‚ щоб «вирватися» з-під людської опіки й почати нищити все на своєму шляху, завдаючи численних матеріальних збитків‚ або ж навіть травмуючи самих ініціаторів. А про непоправну шкоду, яку завдають самопали екології, фауні та флорі рідного краю годі й говорити! Тому, в рамках роботи Центру, було прийнято рішення оголосити конкурс родинних малюнків «Не пали сухостій», адже працюючи над малюнком, батьки і діти зможуть обговорити проблему підпалів сухостою, шкоду від таких підпалів. Малюнків було достатньо, всі вони були чудові. Кваліфікованим складом журі було визначено переможців, нагороджено грошовими призами. А головне, сподіваємося, що мета нашого задуму досягнута.

Зображення

17.05.2018 року проведено запланований захід в рамках Конкурсу з отримання міні-грантів для міні-ініціатив для представників активних громадян (які були учасниками візитів по обміну досвідом в інші регіони України з питань соціальної єдності та примирення ПРООН для Луганської та Донецької областей за підтримки Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» (UNDP/RGR) – Свято вишиванки для жителів села Євсуг. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі.

Зображення

ГО «Євсуг діє» в рамках роботи Ресурсного центру «Громадський простір», разом з працівниками сільської бібліотеки, організувала свято, під час якого і малі, і великі співали українські пісні, малеча за гарні танці отримала солодощі, а родзинкою свята стало запущення Прапору на повітряних кульках в небо. Запускали дітлахи.

Зображення

11.06.2018 р. відбувся захід — тренінг, запланований Ресурсним центром «Громадський простір» с. Євсуг Біловодського району Луганської області, створеним за підтримки Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» (UNDP/RGR), підтриманий Міжнародною благодійною організацією «Благодійний фонд «СОС Дитячі містечка» Україна.

Зображення

Тренінг на тему: «Стабілізація емоційного стану батьків, постраждалих від військового конфлікту та тих, що проживають на лінії зіткнення».

Фасилітатор – Федотова Тетяна Володимирівна.
Тренінг проходив жваво, насичено, емоційно і обговорювалися різноманітні проблеми, що навіть виходили за рамки запланованого заняття. Особливу увагу приділили такому питанню, як стрес та вихід зі стресових ситуацій.

Зображення

Фасилітатор – чудовий спеціаліст, навчала, як формувати позитивну світоглядну позицію особистості, формувати практичні навички опанування себе в різних ситуаціях; як стрес впливає на організм і яку шкоду наносить.

Розглядалися питання відносин в сім’ї, між батьками та дітьми. Навчала, як любити не лише оточуючих нас близьких, а й власне – самих себе.

Зображення

Головне – це не була лекція. Це були практичні завдання, бесіди, обмін думками та досвідом.

1.06.2018 р. відбулися дитячі забави на свіжому повітрі з професіоналом. В рамках роботи Ресурсного центру «Громадський простір» с. Євсуг, створеного за підтримки Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» (UNDP/RGR), спільно з Міжнародною благодійною організацією «Благодійний фонд «СОС Дитячі містечка» було організовано розважальний захід для діточок громади Євсуга та навколишніх сіл. Чудові ігри, розвиваючі вправи подарували нашим дітям безмірну радість, усмішки на обличчях, задоволення і багато приємних вражень!

Зображення

Наша малеча зарядилась гарним настроєм і позитивними емоціями!

18.06.2018 року відбувся черговий тренінг, на тему: «Профілактика насильства та жорстокого поводження з дітьми». Проведений він був чудовим спеціалістом Міжнародної благодійної організації «Благодійний фонд «СОС Дитячі містечка» Україна Федотовою Тетяною Володимирівною. На тренінг були запрошені батьки з нашого села і сусідньої Литвинівки. Вразили практичні завдання від тренера, активність та зацікавленість жінок громади вказаною проблемою.

Зображення

Поки батьки вправлялися у методах виховання на тренінгу, діти з насолодою гралися на свіжому повітрі. І в цьому їм допомагала спеціаліст БО «ЛОВ «МБО «СОС Дитяче містечко» Вікторія Фролова. Кожному дорослому добре відомо, що фізичне навантаження просто необхідне для правильного розвитку і здоров'я діточок! А якщо фізичне навантаження — це веселі ігри, то це і задоволення, і радість, і користь!

Запрошували на літні забави з професіоналом на свіжому повітрі наших малят! Радість переповнювала нашу малечу!

Члени ГО «Євсуг діє» зарядилися оптимізмом, сповнені надії реалізовувати задумане шляхом реалізації різноманітних проектів.

Зображення

Так, саме тому наступним кроком стала робота над створенням сімейного клубу дозвілля «Богатир» — це буде капітально відремонтоване підвальне приміщення з тренажерами для дорослих, борцівським килимом для дітей та зоною для занять фітнесом. Загальний кошторис сімейного спортивного клубу складає 229,0 тис. грн. Наша громадська організація, як ініціатор створення спортивної зали, знайшла 11% від загальної вартості проекту, а іншу суму отримаємо від Фонду місцевого розвитку.

Зображення

Робота Ресурсного центру в рамках Проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України» (UNDP/RGR) згуртувала жінок громади, мобілізувала їх на нові зміни та звершення.

Ми сподіваємося, що співпраця з міжнародними організаціями та донорами продовжуватиметься, адже в планах у нас ще більш грандіозні проекти та задумки – створення різноманітних молодіжних просторів; інформаційного центру на базі ресурсного центру; створення кабінету краси для жінок громади та жінок сусідніх сіл; розвиток зеленого туризму; покращення інфраструктури села на благо мешканців та з турботою про них, тощо.

Історію підготували активісти ГО "Євсуг діє".Історія підготовлена її авторами, а міні ініціатива реалізована за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН), Проекту «Відновлення і примирення в охоплених конфліктом громадах України», який реалізується за підтримки Уряду Швеції і Швейцарської конфедерації. Погляди, думки, висновки та інша інформація, що представлені в цій публікації, не обов'язково відображають точку зору ПРООН, за винятком випадків, коли безпосередньо вказано, що ПРООН є автором тексту.


Зображення


Читайте наші новини на телеграм каналі

09:35
992
Немає коментарів. Ваш буде першим!