​Дослідження думки населення міста Лиман, щодо встановлення нових пам'ятних знаків

Тип статті:
Авторська

Дослідження було ініційовано під час проведення діалогів та експретних зустрічей в жовтні-листопаді 2020 року при опрацюванні кейсу посередниками ГІСМАОВК «Конфлікт навколо спорудження меморіалу героям АТО у місті Лиман» (Посилання на кейс https://dialog-ua.org/problems/61-konflikt-navkolo-sporudzhennya-memorialu-heroyam-ato-u-misti-lyman.html) та проведено незалежними соціологами – представниками аналітичної групи ГІСМАОВК, не місцевими жителями. Як було зазначено на презентації результатів дослідження 28 січня — всі питання незалежності дослідження були витримані та сам процесс тривав за методологію, яка описана разом з результатми нижче.

Зображення

1. Методологія проведення “Дослідження громадської думки, щодо встановлення нового меморіалу в м. Лиман, Донецької області”.

Методологія дослідження базується на загальних принципах проведення незалежного кількісного соціологічного дослідження, реалізовано у відповідності з планом-графіком за чітко встановленими методологічними критеріями.

Категорія дослідження - соціокультурне.

Метод збору даних - опитування домогосподарств - фейс-ту-фейс, через електронний носій, за допомогою використання хмарного програмного забезпечення для збору первинних даних SurveyMonkey.

Метод побудови вибірки - складно структурована (скринінговий відбір цільової аудиторії, квотна вибірка за віком та статтю, географією збору даних).

Тривалість інтерв’ю - до 10 хвилин, із дотриманням карантинних обмежень у зв'язку з COVID-19.

Мова опитування - українська, російська - на вибір респондента.

Обсяг вибірки - 240 респондентів, які репрезентують доросле населення в цілому за такими ознаками як: стать, вік 18-60+, населений пункт.

2. Портрет респондентів.

Портрет наведено на малюнку нижче. Опитували місцеве доросле населення, відокремлювали ВПО, за репрезентативною вибіркою – 240 осіб-респондентів, розподілених за віком та статтю.

3. Загальний рейтинг популярності місць проведення культурного дозвілля/громадських заходів в м. Лиман.

Соціологи задавали питання: «Які місця в м. Лиман є місцями дозвілля та громадфнських заходів». Та ось що отримали.

Мешканці поділяють місця проведення культурного дозвілля та громадських заходів на 2 групи, обумовлені географічним розташуванням - північ та південь міста.

Також, розподіл відбувається у відповідності до події на честь якої організовано культурний/громадський захід.

Респонденти зазначають, що зони культурного дозвілля слабо розвинені, також, слід зазначити, що при згадуванні місць проведення культурного дозвілля/громадських заходів респонденти використовують старі назви та акцентують на цьому увагу.

Майже 12% респондентів зазначили, що таких місць в місті Лиман не має або вони зруйновані/не пристосовані для проведення культурного дозвілля/громадських заходів.


4. Наскільки важливо, для вас особисто, збереження історичного спадку/архітектурного надбання вашего міста?

Також соціологи вивчали, наскільки важливе на місцевому рівні взагалі збереження історичного та архітектурного спадку та зробили висновок, що такі питання для містян доволі значущі.

Питання збереження історичної спадщини та архітектурного надбання на особистому рівні, є доволі важливими більш ніж для 73% опитаних респондентів (оцінка 9 та вище за 10-ти бальною шкалою).

Проте 10,4% опитаних респондентів оцінюють збереження історичної спадщини/архітектурного надбання для себе особисто, як неважливе (оцінка нижче 5 за 10-ти бальною шкалою).

5. Чим для вас особисто є пам'ятні знаки/меморіали/монументи/пам'ятники тощо? (Пропонувалося надати до 3-ох варіантів відповіді).

70 відсотків зазначили – що це історична спадщина. Інше проценте співвідношення зазначене на малюнку нижче.

6. Чи знаєте ви, що на території Площі “Незалежності” почалась робота з встановлення нового пам'ятного знака на честь загиблих під час АТО?

При опитування на електроному плншеті соціолог виводив фото об’єкту, що будується. Але доволі великий показник опитаних 46,7 % зазначили, що не знають та не впізнають об’єкт.

Такий показник засвідчує низький рівень поінформованості місцевого населення та відсутність структурованої інформаційної кампанії щодо майбутнього пам’ятного знаку. Навіть за умови показу фото майбутнього пам’ятного знаку, він має дуже низьку впізнаваність серед опитаних респондентів.

7. Чи підтримуєте Ви встановлення даного пам'ятного знаку на території площі "Незалежності"?

70,8 % респондентів визначилися, що підтримують встановлення пам’ятного знаку. Аргументуючи свою відповідь щодо підтримки встановлення пам’ятного знаку на території Площі Незалежності респонденти зазначали наступні фактори, що є важливими особисто для них (зазначені на малюнку нижче):

8. Чи підтримуєте Ви встановлення даного пам'ятного знаку на території Площі "Незалежності"?

29,2 % респондентів визначилися, що не підтримують встановлення пам’ятного знаку.Аргументуючи свою відповідь щодо небажання встановлення пам’ятного знаку на території Площі Незалежності респонденти зазначали наступні фактори, що є важливими особисто для них (зазначені на малюнку нижче):

9. Яка, на вашу думку назва, більше всього підходить для даного пам'ятного знака?

Респонденти мали варіанти відподей, та мали при цьому змогу додавати свої власно сформульовані коментарі. На діаграмі нижче, зазначені відсотки, але слід зазначити, що розбіжності можна вважати незначними саме с того, що дослідження вцілому показало дуже низький рівень поінформованості громадян про пам'ятний знак.

«Інше» було розбито на підкатегорії: жодна з запропонованих назв - 4,6%, байдуже ставлюсь до назви - 4,2%, категорично проти встановлення - 3,3%, ідеологічні перепони - 5%.

10. Аргументування власної позиції респондентами щодо обраної назви пам'ятного знаку.

Наводимо розподіл голосів респондентів в підтримку тієї чи іншої назви:

  • "Пам'ятний знак військовослужбовцям ЗСУ та мирним мешканцям, загиблим під час АТО на Лиманщині" 24,2%.

Головними факторами, що впливали на вибір даної назви була прив’язаність назви до Лиманської громади, відчуття власної залученості мешканців громади до вказаних подій: “Це ближче до Лиману та мого світогляду”; “ Вірно назвати пам’ятник з назвою міста де він встановлений”; “Тому що це про наше місто”; “Тому що є прив’язка до місцевого населення”, тощо.

  • “Пам'ятний знак загиблим захисникам України” 22,1%.

Головними факторами обрання цього варіанту були лаконічність та місткість назви, а також та відсутній розподіл на “воїнів” та “мешканців”: “Коротко та лаконічно”; “Довгі назви важко запам’ятати, а ця каже про все та коротко”. Також деякі респонденти зазначали, що ця назва згуртовує Лиманщину з усією Україною: “Тому що захищали Україну”; “Ця назва не виокремлює Лиманщину, а згуртовує нас з усією Україною”.

  • “Пам'ятний знак на честь загиблих учасників АТО та мирних мешканців” 17,1%.

Головними аргументами при обранні цього варіанту були лаконічність та згадування місцевого населення у назві пам’ятного знаку.

  • “Пам'ятний знак на честь загиблих ветеранів АТО та мирних мешканців, що загибли за територіальну цілісність України.” 10,4%

Головними аргументом є поняття “територіальна цілісність” прив’язка до України. 

Слід зазначити, що через питання, мешканці відчували себе залученими до процесу та того факту, що запитують, а значить радяться. При цьому кожний кого опитували мав емоційно позитивно налаштований стан.

10. Як ви вважаєте, чи є необхідність встановлення в вашому місті нових пам'ятних знаків/меморіалів/монументів/пам'ятників?

66,5% респондентів не вбачають необхідним встановлювати в місті Лиман нові пам’ятні знаки / меморіали / монументи / пам’ятники. Аргументуючи свою відповідь, респонденти виділяють наступні причини небажання, щодо їх встановлення:

33,5% респондентів вважають необхідним встановлення в місті Лиман нових пам’ятних знаків/ меморіалів/ монументів/ пам’ятників.

11. Запит на нові пам’ятні знаки/меморіали/монументи/пам'ятники у місті Лиман.

На думку респондентив, встановлення пам’ятних знаків має бути виваженим, проходити громадське обговорення, мати широке інформаційне висвітлення. Думки, що лунали під час опитування щодо запропанованих тем нових пам’ятних знаків викладено в таблиці нижче.

Серед них достатьній процент бажаючих мати пам'ятні знаки, присвячені матері та дитині (статуя «Мати з дитиною на руках», бронзові тсатуетки вільні та щасливі діти), та у вигляді арт-інсталяцій, фонтанів та креативних просторів з яркими фарбами, арок та статуй закоханних, присвячених миру (глобус, рукопотискання, статуя «Обійми») та інші:

Підготовлено Аналітичною групою ГІСМАОВК та презентовано на круглому столі в м. Лиман, https://dialog-ua.org/.

Матеріали дослідження передані в Лиманську міську раду в січні 2021 року, та можливо, допоможуть приймати виваженні рішення з питань управління політиками та програмами культурної сфери в Лиманській ОТГ.


187
Немає коментарів. Ваш буде першим!